Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի ուղերձը` Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ
31 տարի առաջ այս օրը՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, տասնամյակների պայքարի արդյունքում, արցախցիների արդար պահանջով՝ հռչակվեց Արցախի Հանրապետությունը:
Չդադարող պատերազմների, սահմանային լարվածությունների, ներքին ու արտաքին մարտահրավերների դեմ պայքարին զուգահեռ, անցած 31 տարիներին արցախահայությունը մայր Հայաստանի և սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների հետ միասին կերտել է մեծ ու փոքր հաղթանակներ, պահպանելով իր ազգային դիմագիծը, լեզուն ու հավատը, ազգային արժեհամակարգն ու հազարամյա ավանդույթները:
Ինչ խոսք, դա հեշտ ճանապարհ չէր: Սակայն, մեր ժողովուրդն իրեն հատուկ տոկունությամբ ու խիզախությամբ հաղթահարեց բազում դժվարություններ, գիտակցելով, որ փորձությունները տրվում է ուժեղներին:
Խոնարհվում եմ հայրենիքի անկախության ու ազատության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հերոս հայորդիների հիշատակի առաջ:
Փա՜ռք ու պատիվ այն հերոս զավակներին, ովքեր սահմանին են և լծված են հայրենիքի պաշտպանության սրբազան գործին:
Թանկագի՛ ն հայրենակիցներ
Հայրենիքի հանդեպ մեր ունեցած սերը, պիտի վերաճի հայրենիքի հանդեպ պատասխանատվության: Եվ ուրեմն, մեր նվիրվածությամբ, աշխատասիրությամբ, ազնվությամբ ու համատեղ ջանքերով, պիտի շարունակենք պայքարել՝ պաշտպանելով ու զարգացնելով Արցախի Հանրապետությունը:
Հարգանքով՝ Ներքին գործերի նախարար ԿԱՐԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆ
Обращение министра внутренних дел Республики Арцах Карена Саргсяна по случаю Дня провозглошения Республики.
31 год назад, в этот день, 2 сентября 1991 года, в результате многолетней борьбы и справедливому требованию народа Арцаха была провозглашена Республика Арцах.
Наряду с непрекращающимися войнами, пограничной напряженностью, внутренними и внешними вызовами, за прошедший 31 год арцахские армяне вместе с Арменией и нашими соотечественниками, проживающими в диаспоре, одержали большие и маленькие победы, сохранив свою национальную идентичность, язык и веру, национальную систему ценностей и тысячелетние традиции.
Конечно, это был не легкий путь. Однако наш народ своей особой выносливостью и мужеством преодолевал многие трудности, понимая, что испытания даются сильным.
Преклоняюсь перед памятью героев, отдавших жизнь за независимость и свободу Родины. Слава и честь тем героям, которые находятся на границе и преданы святому делу защиты Родины.
Дорогие соотечественники,
наша любовь к Родине должна перерасти в ответственность за Родину. И поэтому своей самоотверженностью, трудолюбием, честностью и совместными усилиями мы должны продолжать бороться, защищать и развивать Республику Арцах.