Embajada de Armenia en España-Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանություն
Բասկերի երկրի Սան Սեբաստիան քաղաքի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է հայտարարություն, որով իր համերաշխությունն է հայտնում Արցախի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին, կոչ է անում Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմական ագրեսիան և վերահաստատում է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է լինի բանակցությունների միջոցով՝ այդ գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների ուղիղ մասնակցությամբ և նրա քաղաքացիների ազատ կամարտահայտության հիման վրա:
El Ayuntamiento de San Sebastián muestra plena solidaridad con la República de Artsaj y el pueblo Armenio, llama al fin de la agresión militar por parte de Azerbaiyán y reitera que la solución al conflicto pasa por mecanismo de negociación que tenga en cuenta la voluntad libremente expresada de los ciudadanos de Artsaj y la participación directa de sus representantes en cualquier solución.