Embajada de Armenia en España-Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանություն
🇦🇲Աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և դեսպան Սոս Ավետիսյանն ապրիլի 24-ին մասնակցել են Իսպանիայի Կատալունիա ինքնավար համայնքի խորհրդարանում կայացած Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությանը, որը նախագահել է խորհրդարանի խոսնակի պարտականությունները կատարող Ալբա Վերժեսը։
Դեսպան Ավետիսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ կարևորելով իսպանական հանրային շրջանակներում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացումը, ինչին ...կարող են մեծապես նպաստել Իսպանիայի ազգային պատմական արխիվներում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առկա փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը և հանրայնացումը։ Դեսպանն իր խոսքում կարևորել է նաև Կատալունիայի հայ համայնքի մեծ դերակատարությունը Կատալունիայի կողմից Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հարգման և ցեղասպանությունների կանխարգելման օր հռչակման հարցում։ Միջոցառման շրջանակներում ներկայացվել է Բարսելոնայի Ինքնավար համալսարանի դասախոս Մարտա Սիմոյի «Հայոց ցեղասպանություն. պրակտիկ ուղեցույց ավելին իմանալու համար» աշխատությունը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Կատալունիայի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
🇪🇸 El pasado 24 de abril, el Alto Comisionado de Armenia para Asuntos de la Diáspora, Zareh Sinanyan y el Embajador Sos Avetisyan participaron en el acto de conmemoración del Genocidio Armenio celebrado en el Parlamento de la Comunidad Autónoma de Cataluña de España, que estuvo presidido por Alba Verges.
El Embajador Avetisyan pronunció un discurso en el que hizo hincapié en la sensibilización sobre el Genocidio Armenio en los círculos públicos españoles, lo que puede ser muy facilitado por el estudio y difusión de los documentos existentes sobre el Genocidio Armenio en el Archivo Histórico Nacional de España. En su intervención, el Embajador también destacó el gran papel de la comunidad armenia de Cataluña al declarar el 24 de abril como día de conmemoración de las víctimas del Genocidio Armenio y de prevención de los genocidios. En el marco del acto se presentó "Genocidio Armenio: guía práctica para aprender más" de Marta Simo, profesora de la Universidad Autónoma de Barcelona.
Numerosos representantes de la comunidad armenia de Cataluña estuvieron presentes en el acto.