To international and local organizations and colleagues who are interested in protection of "Tigranakert of Artsakh archaeological site". #Tigranakertarchaeologicalexpedition
Իմ պատասխանը Բաքվի հերթական զրպարտությանը:
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում իմ ՖԲ էջից նկարներ են դնում, որտեղ պատկերված են ի թիվս այլոց նաև Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանի նյութերի փաթեթավորումը: Տիգրանակերտի պեղումների նյութերը արդբեջանցիները ներկայացնում են որպես «անօրեն պեղումների արդյունք» և այդ իրերի տարհանումը ռազմական գործողությունների գոտուց որակում որպես «ադրբեջանի մշակութային ժառանգության գողություն»:
Ուզում եմ հիշեցնել ագրեսիվ պետության կիսագրագետ քարոզիչներին, որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է Արցախի իշխանությունների պաշտոնական հրավերով ու թույլատրությամբ, որ դրանք ֆիանսավորվել են Արցախի պետական բյուջեից: Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանն էլ ստեղծվել և գործել է Արցախի օրինական իշխանությունների որոշմամբ և ֆինանսավորումով: Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է լիարժեք իրավական հիմքով, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, հետազոտության արդյունքները պարբերաբար ներկայացվել են միջազգային գիտական հանրույթին: Խոսել գաղտնի ինչ-որ ընթացքի մասին` ուղղակի ծիծաղելի է:
Նշեմ, նաև, որ ադրբեջանցի հնագետները, որոնք անցած դարի 60-80-ական թվականների աշխատել են այդ տարածքում, ոչ էլ տեսել են հին քաղաքի հնագիտական հետքերը: Հորդորում եմ նրանց այդքան խանդոտ չվերաբերվել նրան, ինչն իրենք ի վիճակի չեն եղել հայտնաբերել:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Տիգրանակերտը դարձել էր թշնամու հրետակոծության տարածք, ինչ մասին մի անգամ չէ, որ ահազանգել ենք: Արդյունքում ամբողջովին ոչնչացվել է Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանը: Արցախի իշխանությունները, ես և մեր հետազոտական թիմը չէինք կարող թույլ տալ, որ նման ճակատագրի արժանանա նաև Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանը: Տիգրանակերտի պեղումների հնագիտական գտածոները Արցախի ժողովրդի սեփականությունն են, նրա պահպանության խնդիրները գտնվում են ոչ թե Բաքվի, այլ Ստեփանակերտի իշխանությունների իրավասության ոլորտում: Խաղաղ պայմանների դեպքում դրանք վերադարձվելու են Ստեփանակերտ և ցուցադրվելու են դրա համար ստեղծվելիք թանգարանում:
Արցախի քաղքականապես չճանաչված լինելը չի զրկում նրա բնիկ ժողովրդին մշակույթի իրավունքից: Այդ թվում և մշակութային ժառանգությունը հետազոտելու և հանրահռչակելու իրավունքից: Այնպես որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է բացարձակապես իրավական հիմքով:
Արցախի ժողովրդին իր մշակութային ժառանգությունից զրկելու ադրբեջանական մտավարժանքը հայ մշակութային ժառանգության գենոցիդի շարունակությունն է: Գենոցիդ, ինչի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ, գենոցիդ, որի գագաթնակետը եղավ 2005-2006 թթ. Ջուղայի հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը, գենոցիդ` ինչն ավելի մեծ թափ է ստացել Ադրբեջանի և Թուրքիայի վերջին ագրեսիաի ժամանակ և շարունակվում է ամեն օր: Եվ այն չի կարող արդարացվել կեղծ քաղաքական հայտարություններով ու շինծու մեղադրանքներով:
Ես և իմ գործընկերնեը հետայսու էլ շարունակելու ենք Արցախի մշակութային ժառանգության հետազոտությունը, հանրահռչակումն ու ադրբեջանական վանդալիզմի բացահայտումները: Ագրեսիան, ռազմական գերակայությունը, միջազգային ատյաններին ուղղված հոխորտանքը իրավասու չեն և չեն կարող Արցախի ժողովրդին զրկել իր մշակութային ժառանգությամբ իր ինքնությունը պահպանելու իրավունքից:
Համլետ Պետրոսյան:
My response to another slander from Baku.
In the Azerbaijani media domain, they post pictures from my Facebook page, which show, among others, the packaging of the materials of the Tigranakert Archaeological Museum. The Azerbaijanis present the materials of the excavations in Tigranakert as "the result of illegal excavations", describing the evacuation of these items from the war zone as "theft of Azerbaijani cultural heritage".
I would like to remind the semi-literate propagandists of the aggressive state that the archeological excavations in Tigranakert were carried out at the official invitation and with the permission of the Artsakh authorities, that they were financed from the Artsakh state budget. The Tigranakert Archaeological Museum was established, operated by the decision of the legitimate authorities of Artsakh, with funding of the government of Artsakh. The archeological research of Tigranakert was carried out on a full legal basis, with high professionalism, the results of the research were regularly presented to the international scientific community. It's just ridiculous to talk about a secret process.
Let me mention that Azerbaijani archaeologists, who worked in the area in the 60s and 80s of the last century, did not see the archeological traces of the old city. I urge them not to be so jealous of what they have not been able to find.
During the 44-day war, Tigranakert became an area of ​​enemy shelling, about which we have warned more than once. As a result, the Tigranakert archeological site were completely destroyed. The Artsakh authorities and I, our research team, could not allow the Tigranakert Archaeological Museum to suffer such a fate. The archeological findings of Tigranakert are the property of the people of Artsakh, the issues of its protection are not within the competence of Baku, but Stepanakert. In case of peace, they will be returned to Stepanakert and will be exhibited in the museum to be created for it.
The fact that Artsakh is not politically recognized does not deprive its indigenous people of their right to culture. Including the right to research and promote cultural heritage. So, the archeological research of Tigranakert was carried out on an absolutely legal basis.
The Azerbaijani ideology of depriving the people of Artsakh of their cultural heritage is a continuation of the genocide of the Armenian cultural heritage. Genocide, which we have witnessed for decades, genocide, which culminated in 2005-2006 by destruction of thousands of khachkars in Jugha, the genocide that gained momentum during Azerbaijan's and Turkey’s recent aggression, continues every day. And it can not be justified by false political statements and false accusations.
My colleagues and I will continue the research of Artsakh's cultural heritage, its popularization and the revelations of Azerbaijani vandalism. Aggression, military domination, defamation of international bodies are not competent, can not deprive the people of Artsakh of the right to preserve their identity with their cultural heritage.
Hamlet Petrosyan.
Мой ответ на очередную клевету из Баку.
В азербайджанских СМИ публикуются фотографии с моей страницы в Facebook, на которых, среди прочего, изображена упаковка материалов Тигранакертского археологического музея. Азербайджанцы представляют материалы раскопок в Тигранакерте как «результат незаконных раскопок», называя эвакуацию этих предметов из зоны боевых действий «хищением азербайджанского культурного наследия».
Напомню полуграмотным пропагандистам агрессивного государства, что археологические раскопки в Тигранакерте проводились по официальному приглашению и с разрешения властей Арцаха, что они финансировались из государственного бюджета Арцаха. Археологический музей Тигранакерта был создан по решению законных властей Арцаха, при финансовой поддержке его правительства. Археологические исследования Тигранакерта проводились на должной юридической основе, с высоким профессионализмом, результаты исследований регулярно представлялись международному научному сообществу. Просто смешно говорить о секретном процессе.
Напомню, что азербайджанские археологи, работавшие на этой территории в 60-80-е годы прошлого века, не видели археологических следов старого города. Я призываю их не завидовать тому, что они не смогли найти.
Во время 44-дневной войны Тигранакерт стал районом вражеских обстрелов, о чем мы не раз предупреждали. В результате археологическая база Тигранакерт был полностью разрушена. Власти Арцаха и я, наша исследовательская группа, не могли допустить, чтобы такая участь постигла Тигранакертский археологический музей. Археологические находки Тигранакерта являются достоянием народа Арцаха, проблемы его сохранения находятся в компетенции не Баку, а властей Степанакерта. В случае мира они будут возвращены в Степанакерт и выставлены в созданном для этого музее.
Тот факт, что Арцах не имеет политического признания, не лишает его коренное население права на культуру. Включая право на исследование и популяризацию культурного наследия. Итак, археологические исследования Тигранакерта проводились на абсолютно законных основаниях.
Азербайджанская идеология лишения народа Арцаха его культурного наследия является продолжением геноцида армянского культурного наследия. Геноцид, свидетелями которого мы являемся на протяжении десятилетий, геноцид, кульминацией которого стало уничтожение тысяч хачкаров в Джуге, геноцид, который набрал силу во время недавней азербайджано-турецкой агрессии, и который продолжается и сегодня. И это не может быть оправдано ложными политическими заявлениями и ложными обвинениями.
Мы с коллегами продолжим изучение культурного наследия Арцаха, его популяризацию и разоблачения азербайджанского вандализма. Агрессия, военное господство, клеветнечиские обращения в международные организации не могут лишить народ Арцаха права на сохранение своей идентичности посредством своего культурного наследиея.