Ambasciata d'Armenia in Italia Իտալիայում Հայաստանի դեսպանություն
Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանի խոսքը Իտալիայի Պատգամավորների պալատում #Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման առթիվ
Ողջունում ենք ապրիլի 10-ին Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից 382 կողմ, 43 ձեռնպահ, 0 դեմ ձայներով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունումը։
Շնորհակալություն ենք հայտնում Պատգամավորների պալատում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերին Նախաձեռնությանը սատարելու համար։ Առանձնահատուկ շնորհակալություն ե...նք հայտնում Նախաձեռնության հեղինակ իշխող "Լեգա" կուսակցության անդամ, պատգամավոր Պաոլո Ֆորմենտինիին և 34 համահեղինակներին, ինչպես նաև իրենց ելույթներով Նախաձեռնությունը սատարող բոլոր խորհրդարանականներին։
Պատգամավորների պալատը, հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ընդգծեց, որ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացվածը հենց ցեղասպանություն է, և կոչ արեց Իտալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դրան միջազգային հնչեղություն հաղորդել։
Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին՝ իր ներդրումն ունենալով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ճանապարհին։
Il saluto dell'Ambasciatrice della Repubblica d'#Armenia S.E. Victoria Bagdassarian in occasione dell'adozione da parte della Camera dei deputati della Repubblica italiana della mozione relativa al riconoscimento del #genocidio armeno.
Accogliamo con favore l'adozione da parte della Camera dei Deputati della Repubblica italiana, con 382 voti favorevoli, 43 astenuti e nessun voto contrario, il 10 aprile 2019, della #mozione relativa al riconoscimento del genocidio armeno.
Esprimiamo la nostra gratitudine a tutte le forze politiche rappresentate alla Camera dei Deputati per aver sostenuto l'iniziativa. Rivolgiamo un ringraziamento particolare al primo firmatario della mozione On. @Paolo Formentini della Lega - Salvini Premier e ai 34 co-firmatari della mozione, nonché a tutti i parlamentari che sono intevenuti a sostegno dell’iniziativa.
La Camera dei deputati, rendendo omaggio alle vittime del genocidio #armeno, ha sottolineato che quanto accadde al popolo armeno un secolo fa nell'Impero Ottomano fu proprio un genocidio e ha impegnato il Governo a riconoscere ufficialmente il genocidio armeno e a darne risonanza internazionale.
Con questa mozione la Camera ha riconfermato la sua fedeltà ai valori universali apportando un contributo alla nobile causa della prevenzione dei genocidi e dei crimini contro l'umanità.