Օգոստոսի 4-ին Իտալիայի Պալերմո քաղաքի Պոլիտեամա Գարիբալդի թատրոնում տեղի ունեցավ համերգ՝ նվիրված հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատուրյանի ծննդյան 120-ամյակին։ Համերգը կազմակերպվել էր Իտալիայում ՀՀ դեսպանության կողմից՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հովանու ներքո։
Համերգի ընթացքում Արամ Խաչատրյան եռյակի անդամներ Արմինե Գրիգորյանը և Կարեն Շահգալդյանը կատարեցին մեծանուն հայ կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները։
Միջոցառման մեկնարկից առաջ ներկաներին ողջունեց Ս...իցիլիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադրամի նախագահ՝ Գաետանո Կուչչոն։
Ելույթով հանդես եկավ դեսպան Ծ. Համբարձումյանը։ Իր խոսքում դեսպանը խոսեց հայ-իտալական հարաբերությունների և երկկողմ օրակարգում մշակութային համագործակցության մասին, ընդգծեց, թե որքան կարևոր էր 2020թ. պատերազմի օրերին Պալերմոյի քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունված բանաձևն՝ ի աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին։ Նա նշեց, որ այդ վերաբերմունքը ուժ է տալիս արդարության և իրավունքների համար Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարում, և որ հենց հիմա Լեռնային Ղաբաբաղի բնակչությունը շրջափակման մեջ է՝ զրկված ամենաանհրաժեշտ՝ սննդից, դեղամիջոցներից, վառելիքից, գազից։
Il 4 agosto, presso il Teatro Politeama Garibaldi di Palermo, si è tenuto un Concerto dedicato al 120° anniversario della nascita del grande compositore armeno Aram Khachaturian. Il concerto è stato organizzato dall'Ambasciata della Repubblica d’Armenia in Italia con il patrocinio del Ministero dell'Istruzione, della Scienza, della Cultura e dello Sport della Repubblica d’Armenia.
Durante il concerto, i membri dell Trio Aram Khachaturian, Armine Grigoryan e Karen Shahgaldyan, hanno eseguito le opere del celebre compositore armeno.
Prima dell’inizio del Concerto, il presidente della Fondazione Orchestra Sinfonica Siciliana, dott. Gaetano Cuccio, ha rivolto un saluto ai presenti
L’Ambasciatore Tsovinar Hambardzumyan, suo discorso, ha parlato delle relazioni italo-armene e della cooperazione culturale nell'agenda bilaterale armeno-italiana, sottolineando l'importanza della delibera adottata dal consiglio comunale di Palermo durante la guerra del 2020, a sostegno del popolo del Nagorno-Karabakh. L’Ambasciatore ha sottolineato che questo sostegno dà forza alla lotta del popolo del Nagorno-Karabakh per la giustizia e per i diritti. L’Ambasciatore ha ricordato che anche in questo momento la popolazione del Nagorno-Karabakh è sotto assedio, privata ddai viveri più essenziali, cibo, medicine, carburante, gas.