Ringraziamo di cuore l'On. Giulio Centemero.
- Հայաստան. Չենտեմերո (Լեգա), խաղաղ բանակցությունների վերսկսում
Պետք է անհապաղ վերսկսել խաղաղ բանակցությունները
(ANSA) - ՀՌՈՄ, 24 ԱՊՐԻԼԻ.- «1915 թվականին Օսմանյան կայսրության տարածքում տեղի ունեցած Հայոց Ցեղասպանության առիթով, որը ճանաչվել է Իտալիայի խորհրդարանի կողմից, ցավով պետք է նշենք, որ նույնիսկ այսօր նույն ժողովուրդը դեռևս հումանիտար ճգնաժամի մեջ է ինքնակոչ բնապահպանների ցույցերի արդյունքում Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով։ Ճգնաժամում ներգրավված է 120 հազար մարդ, որն իտալական մամուլում ընդգծվել է իտալահայ համայնքների ներկայացուցիչների կոչով։ Այս առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին հայտնել է իր կարծիքը՝ կարգադրելով, որ «Ադրբեջանը, մինչև վերջնական որոշում կայացնելը և համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, օգտագործի իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքի երկու ուղղություններով՝ առանց խոչընդոտների։ Մինչ օրս դեռ ոչինչ չի արվել»,- ասել է Իտալիա-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Ջուլիո Սենտեմերոն (Լեգա):
«Մենք խաղաղ բանակցությունների հրատապ վերսկսման հույս ենք տածում, ինչը կարող է ապահովել այս բազմաչարչար բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը վերջնականապես եւ հարատև։ Պետք է դյուրացվի միջազգային կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք՝ անհրաժեշտ մարդասիրական օգնության համար»,- եզրափակել է նա։