«Իրավական կրթություն եւ վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության հայտարարությունը
(English text below)
«Իրավական կրթություն եւ վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպությունը խստորեն դատապարտում է «ՎԵՏՈ» շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանին, «Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանին և մի շարք անդամներին, ինչպես նաև «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանին ոստիկանություն բերման ենթարկելը և այդ ընթացքում դրսևորած վարքագիծը։...
Իրավական պետությունում ազատությունից զրկելու ցանկացած դեպք պետք է լինի հիմնավորված, համաչափ կատարված արարքին եւ ոչ խտրական՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով նախատեսված բոլոր երաշխիքների պահպանմամբ: Մինչ այս պահը ՀՀ ոստիկանությունը պատշաճորեն չի հիմնավորել, թե որքանով են պահպանվել օրենսդրությամբ ամրագրված երաշխիքները`այդ թվում` բերման ենթարկելու համար հիմք հանդիսացած հանգամանքների մասին որևէ համոզիչ հիմնավորում չի ներկայացրել։
Այսօրվա իրադարձությունների վերաբերյալ պատշաճ հիմնավորման բացակայությունը, վկայելու է ոստիկանության կողմից ոչ միայն հակաիրավական գործողությունների իրականացման մասին, այլ նաեւ լինելու է ապացույց առ այն, որ այդ գործողություններով փորձ է կատարվում լռեցնել այլախոհներին եւ իշխանության քաղաքական ընդդիմախոսներին։
Այս համատեքստում ցանկանում ենք նաև ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ պետական պաշտոնյաները եւ հանրային ծառայողները պետք է զսպվածություն դրսեւորեն՝ ամեն կերպ խոսափելով հայտարարություններից, որոնք կարող են ուղղորդող նշանակություն ունենալ քրեական հետապնդում իրականացնելիս։ Այս առումով` Երեւանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամի հայտարարությունը բերման ենթարկելը «հանրային պահանջով» տեղի ունենալու մասին ոչ միայն զսպվածության պահանջի խախտում է, այլ խոսում է այսօր տեղի ունեցած իրադարձությունների քաղաքական կոնտեքստի մասին։
Հրավիրում ենք համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների և կառույցների ուշադրությունը վերը նշված իրադարձությունների և այդ ընթացքում թույլ տրված մարդու իրավունքների խախտումների վրա:
''Legal Education and Control'' NGO strongly condemns today's' events of bringing into investigation the founder of ''VETO'' movement Narek Malyan, "Adekvad'' party head Arthur Danielyan and other members, the Chairman of ''Civil Consciousness'' NGO Narek Samsonyan. In a state governed by the rule of law, any case of deprivation of liberty must be adequately justified, proportionate and non-discriminatory. Moreover, all the safeguards provided by the Constitution and regulations of the Republic of Armenia should be protected. However, hitherto the police have not provided any convincing justification whether they have safeguarded the legal guarantees. Besides, they have not presented any persuasive explanation on the circumstances of investigation.
We think that the lack of proper justification for today's events will not only prove that the police are carrying out illegal activities, but will also be evidence that these actions are an attempt to silence dissidents and political opponents.
In this context, we would like to emphasize the fact that public officials and civil servants should exercise restraint in every possible way to mitigate statements that may be of a directive in criminal prosecution. In this regard, the statement about deprivation of liberty based on "public demand" by a member of the "My Step" faction of the Yerevan City Council not only violates the principle of restraints but also speaks about the political context of today's events. We draw the attention of relevant international organizations and structures to the facts, as mentioned above, and human rights violations during these events.