Արցախի Հանրապետության Առողջապահության Նախարարություն/MOH of Artsakh Rep.
Օգոստոսի 17-ին կատարվել է 64 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 6 դեպք է գրանցվել։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 25 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 10946 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1008-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում է ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում:
🇷🇺 17 августа было проведено 64 лабораторный обследований, методом ПЦР, в результате которых в Арцахе зарегистрировано 6 новых случая заболевания коронавирусом.
С целью выявления коронавируса в 2021 году было обследовано 10882 граждан, и у 1008 из них отмечен положительный результат теста.
В настоящее время 25 больных получают стационарное лечение от коронавируса, а пациенты с лёгкой формой получают амбулаторное лечение.
Министерство здравоохранения Республики Арцах в очередной раз в обращается к населению: . следовать инструкциям избежать новых вспышек, . получить прививку против коронавируса.
Прививки от коронавирусной болезни (COVID-19) проводятся поликлиническом отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» в учереждение здравоохранении «Аревик», и в региональных медицинских объединениях.