Օգոստոսի 19-ին կատարվել է 48 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք է գրանցվել։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 33 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 11040 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1015-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
...Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
19 августа было проведено 48 лабораторный обследований, методом ПЦР, в результате которых в Арцахе зарегистрировано 3 новых случая заболевания коронавирусом.
С целью выявления коронавируса в 2021 году было обследовано 11040 граждан, и у 1015 из них отмечен положительный результат теста.
В настоящее время 33 больных получают стационарное лечение от коронавируса, а пациенты с лёгкой формой получают амбулаторное лечение.