Սեպտեմբերի 2-ին կատարվել է 34 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք է գրանցվել։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 վարակակիր: Բժիշկները 5 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
...Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 11 695 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1066-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
❗️Տեղեկացնում ենք, որ անհրաժեշտ է հանրապետության բնակչությունը՝ օր առաջ պատվաստվի (COVID-19)-ի դեմ պատվաստանյութով՝ պահպանելով Ձեր և Ձեր հարազատների առողջությունը:
💉Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում է ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում։
*****
2 сентября было проведено 34 лабораторный обследований, методом ПЦР, в результате которых в Арцахе зарегистрировано 3 новых случев заболевания коронавирусом.
В настоящее время 21 больных получают стационарное лечение от коронавируса. Врачи оценивают состояние здоровья 5-х пациентов как тяжелое, а пациенты с лёгкой формой получают амбулаторное лечение.
С целью выявления коронавируса в 2021 году было обследовано 11 661 граждан, у 1063 из них выявлен положительный результат.
📍Министерство здравоохранения Республики Арцах ещё раз призывает население следовать инструкциям, во избежание новых вспышек, подать заявку на вакцинацию против коронавирса (COVID-19), защищая ваше здоровье и здоровье ваших родных.
💉Прививки от коронавирусной болезни (COVID-19) проводятся в поликлиническом отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр», в учереждении здравоохранения «Аревик», и в региональных медицинских объединениях.