⬇️ ქართული ვერსია იხილეთ ქვემოთ / scroll down for Georgian
🌷Today, the Ambassador of the Netherlands awarded Local Human Rights Tulip prize to three courageous media activists in Georgia.
🏆 The winner is Kamilla Mamedova, the founder of community radio “Marneuli”....
The second prize went to two outstanding women: Tsabunia Vartagava, LGBTI and Women’s rights activist from Samegrelo, and Manana Qveliashvili, journalist working on various human rights issues in Adjara.
🙏 Thank you to our partner civil society organizations for their participation in the selection process.
Due to the pandemic, the meeting took place in a virtual environment. The Tulip prize stays with the Ambassador for now, until she can hand it over in person.
———-
🌷დღეს ნიდერლანდების ელჩმა “ადამიანის უფლებათა ტიტას” დაჯილდოების ფარგლებში პრიზი გადასცა სამ გამორჩეულ მედია-აქტივისტს.
🏆 გამარჯვებულია კამილა მამედოვა, სათემო რადიო “მარნეულის” დამფუძნებელი.
მეორე ადგილზე კი ორი შესანიშნავი ქალი გავიდა: ცაბუნია ვართაგავა, ლგბტ და ქალთა უფლებების დამცველი სამეგრელოდან, და მანანა ქველიაშვილი, აჭარაში მოღვაწე ჟურნალისტი, რომელიც ადამიანის უფლებების სხვადასხვა საკითხებს აშუქებს.
🙏 დიდი მადლობა ჩვენს პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებმაც აქტიური მონაწილეობა მიიღეს შერჩევაში.
პანდემიის გამო დაჯილდოების ცერემონია ვირტუალურ რეჟიმში გაიმართა. ტიტას პრიზიც ჯერ-ჯერობით ელჩთან რჩება, სანამ პირადად შეძლებს გამარჯვებულისთვის გადაცემას.