📌Հրդեհ «Երից Մանկանց» վանքի տարածքում:
Օգոստոսի 18-ին Մարտակերտի շրջանային ԱԻ բաժնից տեղեկություն է ստացվել, որ Տոնաշեն համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Երից Մանկանց» վանքի հարակից անտառածածկ հատվածում բռնկված հրդեհը շարունակվում է: Մարտակերտի ՀՓՄ-ի հրշեջ-փրկարարները երկու մարտական հաշվարկով մեկնել են կանչի վայր և աշխատել ամբողջ օրվա ընթացքում: Սակայն, կրակն արագորեն տարածվել է ուղեկցվող քամու ուժգնացման պատճառով:
Հաշվի առնելով վտանգի լրջությունը, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հանձնարարությամբ և ԱԻՊԾ տնօրեն Մեխակ Արզումանյանի հրամանով ստեղծվել է օպերատիվ խումբ՝ շուրջ 40 հրշեջ փրկարարով:
Շարունակվող հրդեհը մարելու նպատակով այսօր առավոտյան ժամը 7:00-ից հրդեհաշիջման աշխատանքներին ընդգրվել են ծառայության փրկարար ուժերի վարչության և Մարտակերտի շրջանային արտակարգ իրավիճակների բաժնի հրշեջները, ինչպես նաև Մարտակերտի շրջվարչակազմի ռեսուրսները:
Աշխատանքը տեղում ղեկավարում է ԱԻՊԾ տնօրենի տեղակալ Սամվել Հայրումյանը:
📌Пожар на территории монастыря "Ериц Манканц".
18 августа в Мартакертское районное управление по чрезвычайным ситуациям поступила информация о том, что пожар, возникший на административной территории села Тонашен в лесной зоне у монастыря «Ериц Манканц», продолжается. На место вызова выехали два боевых расчета пожарно-спасательной части Мартакертского района и работали в течении всего дня. Однако из-за сильного ветра пожар быстро распространился.
Учитывая серьезность опасности, по поручению министра внутренних дел Карена Саркисяна и приказом директора ГСЧС Мехака Арзуманяна была создана оперативная группа в составе около 40 пожарных - спасателей.
С целью тушения пожара с 7:00 часов утра к работам были привлечены пожарные УСС и Мартакертского районного управления по чрезвычайным ситуациям, а также ресурсы Мартакертской районной администрации.
Работами пожаротушения руководит заместитель директора ГСЧС Самвел Айрумян.