ԱՀ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն
Ստեփանակերտում և հարակից բնակավայրերում հնչած պայթյունները տեղի է ունեցել Ասկերանի շրջանի Խնածախ համայնքի վարչական տարածքի դաշտային գոտում, որտեղ Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի սակրավորական խմբերը նախատեսել էին իրականացնել պլանային պայթեցման աշխատանքներ:
Սակայն, այդ տարածքում բռնկված հրդեհը քամու ուժգնությամբ տարածվել է և հասել այն վայրը, որտեղ նախապես պահեստավորված է եղել դեռևս չպայթած ու կյանքի համար վտանգ ներկայացնող ռազմամթերքը:
Հորդորում ենք խուճապի չմատնվել:
Իրավիճակը գտնվում ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության վերհսկողության ներքո:
Այս պահին սակրավորների, հրշեջ փրկարարների և արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խմբերի կողմից իրականացվում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները կրակը մարելու և սպառնացող վտանգը արագ կանխելու ուղղությամբ:
Հեռ.-911
Звуки взрывов, которые слышны были в Степанакерте и в окрестных населенных пунктах произошли в полевой зоне административной территории села Хнацах Аскеранского района, где саперные группы "Центр гуманитарного разминирования" планировали провести плановые взрывные работы.
Однако возникший в этом районе пожар распространился под действием ветра и достиг места, где хранились неразорвавшиеся и опасные для жизни боеприпасы.
Убедительно просим Вас не поддаваться панике.
Ситуация находится под контролем государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД.
В настоящее время саперы, пожарные спасатели и спецподразделений быстрого реагирования принимаются все необходимые меры для тушения пожара и оперативного предотвращения угрозы.
Телефон для справок – 911.