ԱՀ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն
📌ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայությունն ամփոփում է անցած շաբաթը
2021 թվականի օգոստոսի 23-ից 29-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱԻ պետական ծառայության ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում արձանագրվել է 1341 զանգ, որից՝ 53-ը տեխնածին, 55-ը՝ սոցիալ-կենցաղային բնույթի, 39-ը՝ արտակարգ պատահարների վերաբերյալ կանչեր են:
Հրդեհավտանգ շրջանը շարունակվում է: Հաշվի առնելով, որ հանրապետության տարածքում առաջիկայում ևս ջերմաստիճանի նահանջ չի կանխատեսվում՝ Ներքին գործերի նախարարությունը շարունակում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ հնարավոր վտանգներից խուսափելու համար:
Հրշեջ փրկարարներն անցած շաբաթվա ընթացքում կատարել են 39 ելք: Ստեփանակերտում գրանցվել է 13, Մարտակերտի շրջանում՝ 1, Մարտունու շրջանում՝ 10, իսկ Ասկերանի շրջանում՝ 12 դեպք: Հրդեհի մասին կանչեր են գրանցվել Շուշիի շրջանի անտառածածկ գոտում և Քաշաթաղի շրջանում:
Յոթ օրվա ընթացքում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների մասին 911 ահազանգման կենտրոնում գրանցվել է 3 կանչ: Տուժել է 11 քաղաքացի: Փրկարարները՝ ոստիկանության ծառայողների և շտաբ բժշկական օգնության բժիշկների օգնությամբ վերջիններիս տեղափոխել են բուժհաստատություններ: ՃՏՊ դեպքերից մահվան ելքով դեպքեր չեն արձանագրվել:
ԱԻ պետական ծառայության սակրավորական խմբերը՝ «The Halo trust» և «Հումանիտար ականազերծման կենտրոն» հիմնադրամի սակրավորների հետ շաբաթվա ընթացքում իրականացրել են ինժեներահետախուզական աշխատանքներ Արցախի ողջ տարածքում: Հայտնաբերվել և ոչնչացվել է մեկ միավոր ավիառումբ, կասետային 3 հրթիռ և 2 պայթուցիչ:
Կենցաղային բնույթի 45 կանչ է գրանցվել, որից 20-ը՝ ջրամատակարարման վերաբերյալ: Փրկարարները խմելու ջուր են մատակարարել Անդրանիկի, Վ.Սարգսյան, Կնունյանցների, Թումանյան և Մարտունի թաղամասերի բնակիչներին: Գրանցվել է հիվանդի տեղափոխման 5 կանչ, դռան՝ 7 և վերելակի բացման 2 դեպք:
ԱԻ պետական ծառայության ջրափրկարարները համաձայն հիմնական միջոցառումների պլանի, անցած շաբաթ Սարսանգի ջրամբարում անց են կացրել ջրասուզական հերթական պարապմունքները:
Ծառայության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խմբերն Արցախի գրավյալ տարածքներում որոնողական աշխատանքներ կատարելու նպատակով իրականացրել են 6 ելք: Զինադադարից հետո մինչ օրս հայտնաբերվել և տարհանվել է 1652 աճյուն:
📌Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД подводит итоги прошедшей недели.
С 23 по 29 августа 2021 года в центре кризисного управления государственной службы по чрезвычайным ситуациям зарегистрирован 1341 звонок, из которых 53 - техногенные, 55 - социально-бытового характера, 39 – вызовы касательно чрезвычайных происшествий.
Продолжается пожароопасный период. Учитывая, что в ближайшее время на территории республики не ожидается понижение температуры, МВД продолжает принимать все необходимые меры, во избежание возможных опасностей.
На прошлой неделе пожарные-спасатели совершили 39 выхода. 13 случаев зарегистрировано в Степанакерте, 1 - в Мартакертском районе, 10 - в Мартунинском районе и 12 - в Аскеранском районе. Поступили вызовы о пожаре в лесной зоне Шушинского и Кашатагского районах.
В службу 911 за семь дней поступило 3 звонка относительно дорожно-транспортных происшествий. Пострадало 11 граждан. Спасатели вместе с сотрудниками полиции и дежурными врачами скорой помощи доставили пострадавших в медицинские учреждения. О погибших в дорожно-транспортных происшествиях не сообщалось.
В течение недели саперы государственной службы по чрезвычайным ситуациям вместе с саперами «The Halo Trust» и «Центр гуманитарного разминирования» проводили инженерно - разведывательные работы на всей территории Арцаха. Обнаружены и уничтожены одна авиабомба, 3 кассетные бомбы и 2 взрывчатых вещества.
Зарегистрировано 45 обращений бытового характера, 20 из которых связаны с водоснабжением. Спасатели обеспечили питьевой водой жителей улиц Андраник, В. Саркисян, Кнунянц, Туманян, Мартуни. Зарегистрировано 5 случаев перемещения пациентов, 2 случая открытия дверей и 7 случаев открытия лифтов.
Согласно плану основных мероприятий, на прошлой неделе спасатели ГСЧС провели водолазные учения на Сарсангском водохранилище.
Оперативные группы спецподразделения быстрого реагирования службы осуществили 6 выходов для проведения поисковых операций на оккупированных территориях Арцаха. После прекращения огня было найдено и эвакуировано 1652 тела.