ԱՀ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն
📌Ստեփանակերտի Աստվածամոր ՍԲ հովանի մայր տաճարում Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը մատուցել է առաջնորդական առաջին պատարագը, որին մասնակցել են ԱՀ իշխանությունները՝ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Հոր, որդու և սուրբ հոգու անվամբ մատուցված պատարագին մասնակցել է նաև Սուրբ Ծննդյան տոնի և Ջրօրհնեքի արարողության խաչքավոր, ԱՀ Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը:
Տոնական սուրբ և անմահ պատարագը հանդիսապետում էր հատուկ հանձնարարություններ...ով Հայրապետական նվիրակ, Գերաշնորհ Տ․ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ով 30 տարուց ավելի առաջնորդել է Արցախի հոգևոր թեմը:
📌В Степанакертском соборе Пресвятой Богородицы, предводитель Арцахской епархии Его Преосвященство епископ Вртанес Абраамян, отслужил первую епархиальную литургию, на которой присутствовали представители власти РА во главе с президентом Араиком Арутюняном.
Министр внутренних дел РА, крестный Креста на ритуале Водоосвящения и Святого Рождества Карен Саркисян, также принял участие в литургии во имя отца, сына и Святого Духа.
Праздничная Святая Бессмертная литургия проходила по особым поручениям патриаршего нунция Его Преосвященства архиепископа Т. Паргева Мартиросяна, который более 30 лет был предводителем Арцахской епархии.