ԱՀ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն
📌Հրդեհ՝ բնակելի շենքի տանիքում
Օգոստոսի 15-ին ժամը 16:29-ին ծառայության 911 ահազանգման կենտրոնում Ստեփանակերտ քաղաքի բնակչից ահազանգ է ստացվել՝ Մ.Մաշտոցի 3 հասցեում բռնկված հրդեհի մասին:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներ կատարելու և բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու նպատակով կանչի վայր են մեկնել փրկարար ուժերի վարչության հրշեջ փրկարար մասի 4 մարտական հաշվարկ՝ մեկ ավտոսանդուղք, և արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման հերթապահ օպերատիվ խումբը:
Հաղորդագրությունը փոխանցվել է նաև «Արցախէներգո» և «Արցախգազ» ՓԲ ընկերություններին, ԱՆ «Շտապ բժշկական օգնություն կայան» ՓԲԸ-ին:
Անհրաժեշտության համար հրշեջ փրկարարներին ջրով ապահովելու նպատակով՝ կանչի վայր է եկել «Ջրմուղ կոյուղի» ՓԲԸ-ի ջրատար ավտոմեքենան:
Նախնական տվյալներով այրվել է Ստեփանակերտ քաղաքի Մ.Մաշտոց 3 հասցեում գտնվող բազմաբնակարան շենքի տանիքում առկա շինությունը և ներսում գտնվող կենցաղային պարագաներ:
Տուժածներ չկան:
Հրդեհը մեկուսացվել է՝ ժամը 18 :04-ին մարվել՝ ժամը 19:00-ին:
Դեպքի վայրում աշխատել են ՆԳ նախարարության ԱԻՊԾ տնօրեն Մեխակ Արզումանյանը և ոստիկանության պետ Արտյոմ Հարությունյանը:
Ստուգմամբ զբաղվում է ԱԻ պետական ծառայության պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը:
📌Пожар на крыше жилого дома.
15 августа в 16:29 часов в центре кризисного управления 911 был получен звонок от жителя города Степанакерта по поводу пожара на улице М. Маштоца 3.
Для проведения пожаротушения и оказания помощи населению к месту вызова выехали 4 боевых расчета пожарно-спасательной части УСС, одна пожарная автолестница и дежурная оперативная группа специального подразделения быстрого реагирования.
Обращение также было передано компаниям «Арцахэнерго», ЗАО «Арцахгаз» и ЗАО «Станция скорой помощи».
Для обеспечения при необходимости водой пожарных на место происшествия прибыл водовоз ЗАО «Водоканал».
По предварительным данным, сгорело строение на крыше многоквартирного дома, расположенного по адресу г.Степанакерт ул. М.Маштоца 3., а также находившиеся внутри предметы домашнего обихода.
Жертв нет.
Пожар был изолирован в 18:04 часов и потушен в 19:00.
На месте происшествия работали директор ГСЧС МВД Мехак Арзуманян и начальник полиции Артем Арутюнян.
Проверки проводит инспекция пожарной и технической безопасности государственной службы по чрезвычайным ситуациям.