Ambassade d'Arménie en France / ՀՀ դեսպանություն Ֆրանսիայում
Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը ամենայն խստությամբ դատապարտում է Դեսին քաղաքի Հայկական հիշողության պետական կենտրոնի պղծումը՝ որպես ժխտողականության և ատելության դրսևորում, որը հաջորդում է օրեր առաջ Սարսել քաղաքի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողի հանդեպ նմանօրինակ վանդալիզմին։ Այս ամոթալի ոճրագործությունները հայ ժողովրդի դեմ ատելության և վայրագությունների հրահրում են, նոր Ցեղասպանության զազրելի կոչ, որոնց վկայությունն են Արցախի և նրա ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջան-Թուրքիա տանդեմ...ի կողմից իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները։
L'Ambassade d'Arménie condamne avec la plus grande fermeté la profanation négationniste et haineuse du Centre national de la Mémoire Arménienne de Décines․ Cet acte odieux qui succède à quelques jours près au vandalisme commis à l'égard du mémorial de la ville de Sarcelles, est une incitation à la haine et aux violences contre les Arméniens, un exécrable appel à un nouveau Génocide ce qui se traduit dans des crimes de guerre du tandem Azerbaïdjan-Turquie visant l'extermination de l'Artsakh et de son peuple.