❗️ 2020 թ. վերջին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ռազմագերիների և այլ ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությանը,
❗️ Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակի 2021 թ. հունվարի 29-ի կոչին,
❗️ Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Քաղաքական համաժողովի 2021 թ. փետրվարի 1-ի հայտարարությանը,
ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը,
❗️ ❗️ ❗️ կոչ ենք անում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների, պատանդների փոխանակումն ու անհապաղ կասեցնել վերջիններիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը և վերադարձնել Հայաստան:
Գերիների անհապաղ և առանց նախապայմանների վերադարձն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վստահության մթնոլորտի վերականգման առաջին քայլերից մեկը կլինի։
❗️ ❗️ ❗️ Կոչ ենք անում նաև Եվրոպական միության մարմիններին Ադրբեջանի հետ ներկա և ապագա հարաբերությունների համատեքստում հետևողականորեն բարձրացնել մարդասիրական այս հարցը:»
*************************************
📢The members of the inter-parliamentary group with #Armenia🇦🇲 in the #Seimas (Lithuanian Parliament🇱🇹) adopted a statement calling on Azerbaijan to speed up the exchange of bodies and prisoners of war and their transfer to Armenia
The announcement particularly says:
"We, the undersigned Members of the Group for Inter-Parliamentary Relations with the Republic of Armenia of the Seimas of the Republic of #Lithuania,
having regard to:
❗️ the Declaration by the High Representative on behalf of the European Union on Nagorno-#Karabakh, issued on 19 November 2020,
❗️ the commitment by the leaders of Armenia and #Azerbaijan made at the end of 2020 to exchange prisoners of war and other detainees on the basis of the ‘all for all’ principle,