#Ադրբեջան/ը հերթական անգամ հարձակվել է #ԵԱՀԿ #Մինսկի խմբի վրա՝ օգտագործելով իրեն բնորոշ դիվանագիտական բառապաշարը։ Պատճառներից մեկը՝ #Ֆրանսիա/յի և #ԱՄՆ դեսպանների՝ #օկուպացված #Շուշի մեկնելուց հրաժարվելն էր։ Մենք ողջունում ենք այս հրաժարումը և այն համարում ենք կարևոր քաղաքական և մարդասիրական քայլ։
Սակայն Մինսկի խումբը փլուզելու Ադրբեջանի գործողությունների պատճառներն այլ տեղ են։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և, մասնավորապես, այդ խմբի համանախագահության ինստիտուտը փլուզելու Բաքվի շահագրգռվածո...ւթյան հիմնական պատճառն այն է, որ սրանով Ադրբեջանը փորձում է ոչնչացնել #Արցախ/ի դե ֆակտո և դե յուրե միջազգային դիվանագիտական կարգավիճակը, որը հանդիսանում է ադրբեջանա-#ղարաբաղ/յան հակամարտության և դրա կարգավորման բանակցային գործընթացի ճանաչված կողմ։ Իսկ համապատասխան փաստաթղթերի, հայտարարությունների և այլ քաղաքական ու իրավական ակտերի մեծ մասը գտնվում է Մինսկի խմբի և Մինսկի գործընթացի գործունեության ոլորտում։ Մինսկի խմբի և այդ խմբի համանախագահությունը լուծարումը, ըստ Բաքվի տրամաբանության, պետք է ոչնչացնի Արցախի դե ֆակտո և դե յուրե միջազգային դիվանագիտական կարգավիճակը։
Այստեղ #Բաքու/ն և #Անկարա/ն գործում են միասին՝ ամեն կերպ օգտվելով #Ռուսաստան/ի և հավաքական #Արևմուտք/ի միջև առկա հակասություններից, ինչը նույնպես ազդում է Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության վրա։ Բայց այս էմոցիոնալ սիրախաղը, որի միջոցով ադրբեջանա-թուրքական դաշինքը փորձում է հաճոյանալ Ռուսաստանին, բնականաբար տակտիկական ու ժամանակավոր քայլ է։ Ակնհայտ է, որ և՛ #Թուրքիա/ն, և՛ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում են Արցախում ռուսական #խաղաղապահ առաքելությունը խաթարելու համար՝ քաջ գիտակցելով, որ Ռուսաստանի դուրսբերմամբ կկործանվի նաև Արցախը, իսկ Արցախի կործանումը կբերի տեկտոնական #աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի #Անդրկովկաս/ում և հարակից հսկայական աշխարհաքաղաքական տարածություններում, ինչը էկզիստենցիալ սպառնալիքներ կստեղծի մի շարք երկրների, առաջին հերթին Ռուսաստանի համար։ Սա, ի դեպ, վտանգ է ներկայացնում նաև Արևմուտքի համար, պարզապես, երկարաժամկետ հեռանկարում։
Չի բացառվում նաև, որ Բաքվի` նման մաքսիմալիստական քաղաքականությունը նպատակաուղղված է նաև այս կարգի շանտաժի միջոցով հասնել Թուրքիային Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներում ընդգրկելուն, որպես Բաքվին իր կոշտ դիրքորոշումը մեղմելու յուրատեսակ փոխհատուցում։
Ես վստահ եմ, որ այս և շատ այլ բաներ լավ են հասկանում #Մոսկվա/յում, #Վաշինգտոն/ում, #Փարիզ/ում։
Ակնհայտ է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և նրա ներկայիս համանախագահությունը դեռ այլընտրանք չունեն։
#Азербайджан в очередной раз подверг нападкам #Минскую группу #ОБСЕ, используя присущий ему дипломатический лексикон. Одним из поводов стал отказ послов #Франции и #США от поездки в #оккупированный #Шуши. Мы приветствуем такой отказ и считаем это важным политическим и гуманитарным шагом.
Однако причины действий Азербайджана по развалу Минской группы кроются в ином. Главной причиной заинтересованности Баку в развале Минской группы ОБСЕ, и, в частности, института сопредседательства этой группы, заключается в том, что посредством этого Азербайджан пытается разрушить де-факто и де-юре международно-дипломатический статус #Арцах/а, который является признанной стороной азербайджано-#карабах/ского конфликта и переговорного процесса по его урегулированию. А большая часть соответствующих документов, заявлений и других политико-правовых актов находятся в сфере деятельности именно Минской группы и Минского процесса. Расформирование Минской группы и сопредседательства этой группы, по логике #Баку, должно и нивелировать де-факто и де-юре международно-дипломатический статус Арцаха.
Здесь Баку и #Анкара действуют вместе, всячески используя противоречия между #Россией и коллективным #Запад/ом, что оказывает воздействие и на деятельность сопредседательства Минской группы. Но этот эмоциональный флирт, посредством которого азербайджано-#турецкий альянс пытается задобрить Россию, естественно, имеет тактический и временный характер. Совершенно очевидно, что и #Турция, и Азербайджан делают все возможное для подрыва #российской #миротворческой миссии в Арцахе, прекрасно понимая, что с уходом России будет уничтожен и Арцах, уничтожение Арцаха приведет к тектоническим #геополитическим сдвигам в #Закавказье и в сопредельных огромных геополитических пространствах, которые создадут угрозы экзистенционального характера и для ряда стран, в первую очередь, для России. Это представляет угроза, кстати, и для Запада, просто, в более отдаленной перспективе.
Не исключено также, что такая максималистская политика Баку имеет целью также и такого рода шантажом добиться включения Турции в состав стран-сопредседателей Минской группы в качестве, своего рода, компенсации Баку для смягчения его жесткой позиции.
Уверен, это и многое другое, хорошо понимают и в #Москве, и в #Вашингтоне, и в #Париже.
Очевидно также и то, что Минская группа ОБСЕ и ее сопредседательство в нынешнем составе пока не имеет альтернативы.
#Azerbaijan has once again attacked the #OSCE #Minsk Group, using its appropriate diplomatic lexicon. One of the reasons was the refusal of the #French and #US ambassadors to travel to the #occupied #Shoushi. We welcome this waiver and consider it an important political and humanitarian step.
However, the reasons for Azerbaijan's actions to break up the Minsk Group lie elsewhere. The main reason for Baku’s interest in the collapse of the OSCE Minsk Group, and, in particular, the institution of this group’s co-chairmanship, is that through this, Azerbaijan is trying to destroy the de-facto and de-jure international diplomatic status of #Artsakh, which is a recognized party to the Azerbaijani-#Karabagh conflict and negotiation process. And most of the relevant documents, statements and other political and legal acts are in the sphere of activity of the Minsk Group and the Minsk process. The disbandment of the Minsk Group and the co-chairing of this group, according to the logic of #Baku, should actually level the de-facto and de-jure international diplomatic status of Artsakh.
Here Baku and #Ankara act together, making every possible use of the contradictions between Russia and the collective #West, which also affects the activity of the co-chairmanship of the Minsk Group. But this emotional flirting, through which the Azerbaijani-Turkish alliance is trying to deceive #Russia, is naturally tactical and temporary in its nature. It is quite obvious that both #Turkey and Azerbaijan are doing everything possible to undermine the Russian peacekeeping mission in Artsakh, knowing full well that with Russia's withdrawal, Artsakh will also be destroyed, the destruction of Artsakh in its turn will lead to tectonic #geopolitical shifts in the #Transcaucasus and in adjacent vast geopolitical spaces, which will create existential threats for a number of countries, primarily for Russia. This poses a threat, by the way, to the West as well, just in the longer term.
It is also possible that such a maximalist policy of Baku is also aimed at this kind of blackmail to achieve the inclusion of Turkey in the co-chairing countries of the Minsk Group as a kind of compensation for Baku to soften its tough position.
I am confident that this and many other things are well understood in #Moscow, #Washington, and #Paris.
It is also obvious that the OSCE Minsk Group and its current co-chairmanship have no alternative yet.