Посольство России в Армении
🇦🇲 Այսօր Դեսպանության դիմաց տեղի ունեցավ հերթական ցույցը՝ հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը լուծելու պահանջով։
Լիովին հասկանում և կիսում ենք այն ընտանիքների վիշտը և անհանգստությունը, որոնց հարազատները և մտերիմները այս պահի դրությամբ չեն վերադարձել տուն: Գիտակցում ենք ստեղծված իրավիճակի ողջ սրությունն ու զգայունությունը։ Դա, իսկապես, մեծ մարդկային ողբերգություն է։
Ցանկանում ենք մեկ անգամ ևս նշել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմագերիների փոխանակման հարցը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում: Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը և մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը, գործելով Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների հետ սերտ համակարգմամբ, անմիջական, ուղղակի մասնակցություն են ունենում այդ սուր խնդրի լուծման հարցում։ Ցանկալի է, իհարկե, որ գործընթացն ավելի արագ տեմպերով առաջ ընթանա, բայց, հավատացեք, համառ, քրտնաջան և ոչ դյուրին աշխատանք է տարվում։
Ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերի տեսանելի արդյունք է հանդիսանում, մասնավորապես, երեկ՝ փետրվարի 9-ին, ևս 5 անձի վերադարձը Հայաստան։
Այս կապակցությամբ որոշակի զարմանք է առաջացնում, թե ինչու հենց այն իրադարձությունից հետո, որն արտացոլում է Ռուսաստանի ղեկավարության ու խաղաղապահ զորախմբի ջանքերի արդյունքը և ոչ վերջին դերը՝ Դեսպանության առջև նման հանրահավաք է անցկացվում։ Ակամայից հարց է առաջանում. Ինչպիսի՞ն են նման ակցիաների կազմակերպիչների իրական նպատակները դիվանագիտական առաքելության առջև:
🇷🇺 Сегодня перед Посольством состоялась очередная демонстрация с требованием решить вопрос возвращения армянских военнопленных.
В полной мере понимаем и разделяем горе и тревогу тех семей, чьи родные и близкие на данный момент не вернулись домой. Осознаем всю остроту и чувствительность сложившейся ситуации. Это действительно большая человеческая трагедия.
Хотели бы еще раз отметить, что вопрос обмена военнопленными между Армений и Азербайджаном находится в фокусе внимания руководства Российской Федерации. Российский миротворческий контингент и Международный центр гуманитарного реагирования, действуя в тесной координации с компетентными органами Республики Армения, принимают непосредственное, прямое участие в решении этой острой проблемы. Хотелось бы, конечно, чтобы процесс продвигался более быстрыми темпами, но, поверьте, проводится упорная, кропотливая и очень непростая работа. Зримым результатом посреднических усилий российской стороны является, в частности, возвращение вчера, 9 февраля, в Армению еще 5 человек.
В этой связи вызывает некоторое удивление, почему именно после события, отражающего результат усилий, не в последнюю очередь, российского руководства и миротворческого контингента, перед Посольством проводится подобный митинг. Невольно возникает вопрос: а каковы истинные цели организаторов такого рода акций перед дипмиссией?