Օգոստոսի 24-ին օրվա ընթացքում և մինչև ուշ գիշեր Շուշիի մոտակայքում՝ մասնավորապես Շոշ և Մխիթարաշեն համայնքների ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն և տևական կրակահերթեր է արձակել հայկական դիրքերի և դրանց մոտակայքում տեղակայված հայկական խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։
Ասկերանի շրջանի Մխիթարաշեն գյուղի դիմաց տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակված կրակոցներից տարբեր զինատեսակների բեկորները հասել են գյուղի բնակելի հատված, իսկ օգոստոսի 24-ին...՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում Շուշիի հատվածից արձակված կրակոցներից տուժել է համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը պետք է հեռացվեն բնակավայրերից այնպիսի հեռավորության վրա, որտեղից հնարավոր չի լինի ուղիղ դիտարկմամբ նշանառության տակ պահել քաղաքացիական բնակավայրերը, քանի որ դրանք անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական գործողությունների պատճառով խաթարվում է սահմանամերձ դարձած բնակավայրերում խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը, ինչը հնարավորություն կտա պատասխանատվության ենթարկել միջադեպերի հեղինակներին և կանխել դրանց հետագա կրկնությունը։
***
On August 24, during the day until late at night, from the positions located near Shushi, particularly in the direction of Shosh and Mkhitarashen communities, the Azerbaijani side actively fired on the positions of Artsakh Defense Army and the Armenian peaceful communities located near them.
Fragments of various weapons from the shots fired in the direction of the Armenian positions located in front of the village of Mkhitarashen of the Askeran region reached the residential part of the village, and at around 22:00 the house of one of the residents of the community suffered from the shots fired from the Shushi direction.
Azerbaijan's conduct once again demonstrates that Azerbaijani positions in the vicinity of peaceful communities should be removed from settlements where it is not possible to directly target civilian settlements, as they pose a direct and real threat to the lives and health of the people of Artsakh and other vital rights, as well as physical and mental immunity.
Due to the illegal actions of the Azerbaijani Armed Forces, the normal life and activities of the civilian population in the border settlements are disrupted.
I emphasize once again the need to introduce clear mechanisms for investigating incidents, which will allow prosecuting the perpetrators of incidents and preventing their recurrence.
В течение дня 24 августа и до поздней ночи с позиций, расположенных недалеко от Шуши, в частности в направлении сел Шош и Мхитарашен, азербайджанская сторона активно и длительно обстреливала армянские позиции и расположенные рядом с ними мирные армянские населенные пункты.
Осколки различного оружия от выстрелов, выпущенных в направлении армянских позиций, расположенных напротив села Мхитарашен Аскеранского района, достигли жилой части села, а 24 августа около 22:00 в результате выстрелов из Шуши был нанесен ущерб дому одного из жителей села.
Поведение Азербайджана еще раз демонстрирует, что азербайджанские позиции, прилегающие к мирным поселениям, должны быть отдалены на такое расстояние, чтобы не было возможности напрямую наносить удары по гражданским поселениям, поскольку они представляют прямую и реальную угрозу для жизни, здоровья, физической и психической неприкосновенности и других жизненно важных интересов народа Арцаха.
Из-за незаконных действий вооруженных сил Азербайджана нарушается нормальная жизнь и деятельность мирного населения в приграничных населенных пунктах.
Еще раз подчеркиваю важность введения четких механизмов расследования инцидентов, которые дадут возможность привлечь к ответственности виновных в инцидентах и предотвратить их дальнейшее повторение.