ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի եզրափակիչ դիտարկումներում արձանագրվել են 2020 թ․ Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների դեպքերը
_____________
Գոհունակությամբ ենք նշում, որ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի եզրափակիչ դիտարկումներում տեղ են գտե...լ 2020 թ․ Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների դեպքերը։
Կոմիտեի արձանագրած մտահոգությունները ազգությամբ և ծագումով հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության հրահրումների ու ռասիստական կարծրատիպերի քարոզչության վերաբերյալ՝ այդ թվում Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների կողմից, ինչպես նաև պատշաճ հետաքննության բացակայությունը լավագույնս վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանում խտրական քաղաքականությունը իրականացվում է պետական մակարդակով։
Կոմիտեի կողմից մատնանշված մյուս բոլոր դեպքերը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, այդ թվում արտադատական սպանությունները, խոշտանգումները, դաժան վերաբերմունքը և կամայական կալանավորումները, ինչպես նաև հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը իրականացվում են համաձայն Ադրբեջանի պետական խտրական քաղաքականությանը և որպես դրա շարունակություն։
Կոմիտեի կողմից ներկայացված դիտարկումները մաս են կազմում տասնամյակների ընթացքում Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող Ադրբեջանի համակարգային և լայնածավալ խտրական քաղաքականությանը։ Պետական մակարդակով Ադրբեջանի խտրական քաղաքականության իրականացումը վկայում է, որ Արցախի ժողովրդի ընտրած ուղին և անկախ պետականության կառուցումը այլընտրանք չունեն։ Համոզված ենք, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը հասունացել է՝ որպես մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների կանխարգելմանն ուղղված արդյունավետ միջոցների կիրառման վերաբերյալ միջազգային հանրության կողմից ստանձնած պարտավորության իրականացման դրսևորում։
Concluding observations of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination include cases of gross human rights violations committed by Azerbaijan during the aggression against Artsakh in 2020 and beyond
___________
We note with satisfaction that the Concluding observations of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination on the fulfillment of the obligations undertaken by Azerbaijan under the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination include cases of gross human rights violations committed by Azerbaijan during the aggression against Artsakh in 2020 and beyond.
Concerns voiced by the Committee regarding the incitement of racial hatred and propagation of racist stereotypes against persons of Armenian national or ethnic origin, including by Azerbaijani government officials, as well as the lack of proper investigation, are the best evidence that discriminatory policies in Azerbaijan are implemented at the state level.
All the other cases pointed out by the Committee, such as grave human rights violations committed by the Azerbaijani military forces against prisoners of war and civilians, including extrajudicial killings, torture, ill-treatment, and arbitrary detentions, as well as the destruction of Armenian cultural and religious heritage are carried out in accordance with and in furtherance of the discriminatory state policy of Azerbaijan.
The observations presented by the Committee are part of the systematic and large-scale discriminatory policy of Azerbaijan against the people of Artsakh pursued for decades. The implementation of the discriminatory policy of Azerbaijan at the state level indicates that the path chosen by the people of Artsakh and the independent state-building have no alternative. We believe that the international recognition of Artsakh has matured as manifestation of fulfillment of the international community’s obligation to take effective measures to prevent gross human rights violations.
В Заключительных замечаниях Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации отражены случаи грубых нарушений прав человека, совершенных Азербайджаном в период и после агрессии против Арцаха в 2020 году
______
С удовлетворением отмечаем, что в Заключительных замечаниях Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации о выполнении обязательств, взятых на себя Азербайджаном в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, отражены случаи грубых нарушений прав человека, совершенных Азербайджаном в период и после агрессии против Арцаха в 2020 году.
Обеспокоенность, выраженная Комитетом по поводу разжигания расовой ненависти и пропаганды расистских стереотипов в отношении лиц армянского национального или этнического происхождения, в том числе со стороны официальных лиц Азербайджана, а также отсутствие надлежащего расследования, наилучшим образом свидетельствуют о том, что Азербайджан осуществляет дискриминационную политикуна государственном уровне.
Все случаи, указанные Комитетом, такие как грубые нарушения прав человека, совершенные азербайджанскими вооруженными силами в отношении военнопленных и гражданских лиц, в том числе внесудебные казни, пытки, жестокое обращение и произвольные задержания, а также уничтожение армянского культурного и религиозного наследия осуществляются в соответствии с дискриминационной государственной политикой Азербайджана и с целью ее продвижения.
Замечания, представленные Комитетом, являются частью систематической и широкомасштабной дискриминационной политики Азербайджана в отношении народа Арцаха, проводимой на протяжении десятилетий. Осуществление дискриминационной политики Азербайджана на государственном уровне свидетельствует о том, что избранный народом Арцаха путь и независимое государственное строительство не имеют альтернативы. Уверены, что международное признание Арцаха в качестве проявления выполнения обязательства международного сообщества по принятию эффективных мер по предотвращению грубых нарушений прав человека созрело.