Երբ երկիր է կործանվում, երբ հինգ հազարը չկան ու էլ ավելին չեն լինելու` կենդանիների ու վայրի բնության հարցը երկրորդ պլան է գնում:
Բայց սա մեր երկիրն է: Այս երկիրը մենք փորձելու ենք պահել ամեն գնով` որքան էլ որ ոմանք հաստատակամորեն այն վստահեն այն թշնամուն նվիրողներին: Եվ մեր այս երկրում ապրելու համար մեզ նաև նրա բնությունն է պետք:
Այս տարի ևս` արդեն որերորդ տարին` արագիլներն աղտոտված են: Արդեն երրորդ ամառն է, երբ Հայաստանի թրքական ռեժիմը ոչինչ չի անում կանխելու սա, երրորդ ամառ...ն է, երբ ձկնաբուծարաններն անարգել ու անպատիժ ոչնչացնում են երկրի բնությունը:
Երեք տարի առաջ ես բարձրաձայնեցի հարցի մասին: Այս տարի արդեն Նյու Յորքից պրոֆեսոր Գայանե Հովակիմյանի աջակցությամբ թռչնորսիչ ցանցանետ սարք ունենք, որ Հայաստանում նախկինում չկար: Իսկ դա նշանակում է, որ լվալու համար առավել հեշտ է լինելու արագիլին բռնելը: Բայց, միևնույն է` աղտոտումը մահացու է ու մենք կորցնում ենք մեր բնությունը:
Այս տարի ևս արագիլներին աղտոտել են: Այս տարի ևս` արդեն հողերին զուգահեռ` Հայաստանից մի այլ բնույթի կտոր է պակասելու: