Հոգևորականաց հերթական խումբը մեկնեց առաջնագիծ՝ զորավիգ լինելու հայրենյաց պաշտպաններին
Հոկտեմբերի 27-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում իր հայրական օրհնությունը բաշխեց Արցախ մեկնելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ռումիանիայի հայոց թեմի առաջնորդ, Բուլղարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ․ Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանին և Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի հոգևոր սպասավորներ Տ․Արիստակես քահանա Հո...վհաննիսյանին (Եկատերինբուրգ), Տ․Սեբեոս քահանա Ղալաչյանին (Նիժնի Նովգորոդ) և Տ․ Աշոտ քահանա Ղազարյանին (Դոնի Ռոստով)։
Another Group of Clergy Left for Frontline to Support the Homeland Defenders
On October 27, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; extended His Pontifical Blessings to His Grace Bishop Datev Hakobyan, Primate of the Armenian Diocese of Romania and Locum Tenes of the Armenian Diocese of Bulgaria, Rev. Fr. Aristakes Hovhannisyan (Yekaterinburg); Rev. Fr. Sebeos Ghalachyan (Nizhny Novgorod); Rev. Fr. Ashot Ghazaryan (Rostov-on-Don); spiritual servants in the Armenian Diocese of Russia and New Nakhichevan, who arrived in Armenia to leave for Artsakh.