Րոպեներ առաջ տառացիորեն միայն «Նիկոլ, հեռացիր» վանկարկման համար Կարմիր բերետավորները բերման ենթարկեցին մի քաղաքացու՝ առտանց որևէ օրինական պահանջ ներկայացնելու, առանց մի բառ խոսելու ծալեցին ու տարան:
Ֆիզգարադոկում արդեն երկու քաղաքացի հացադուլ են հայտարարել ընդդեմ պետական մարմինների խլության և ոստիկանական վայրագ գործողությունների:
Լրագրողներին պատերին են ծեփում իրենց մասնագիտական գործունեությունը իրականացնելու բերումով:
...Քաղաքական խոսքին, որը ոչ մի բանով ավելի վուլգար չէ քան ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի խոսքն էր, պատասխանում են համազգեստավոր մարդկանց դահլիճ ներխուժմամբ:
Պատգամավորներին ծեծում են, իսկ կանխելու համար դահլիճ մտած անվտանգությունը նշան է ստանում, որ դեռ շուտ է ու շրջվում դուրս է գալիս դահլիճից՝ թույլ տալով, որ ծեծը ավարտվի:
Էս ա հայկական դեմոկրատիայի վերջին շաբաթը: Ես խնդրում ու կոչ եմ անում Հայաստանը մոնիթորինգ անող միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին՝ այս աղաղակող ավտորիտար դրսևորումները ներառել ժողովրդավարության մասին առաջիկա զեկույցներում:
A few minutes ago the Red Berets detained a citizen in Yerevan, without any legal claim, without a word: they folded his hands and took away literally for shouting "Nikol, leave!".
In Fizgorodok, a small community in Yerevan, two citizens have already went on a hunger strike against the deafness of government and municipality and brutal actions of the police.
The journalists face many restrictions while carrying out their professional duties.
The vulgar language, similar to one used by once opposition leader Nikol Pashinyan, is responded by the rude interference of security forces in uniform.
PMs are being beaten in the halls of NA. To prevent this, the security guards, who enter the hall receive a sign and leave the hall, letting the scene to be finished. As if it was too early for them to act.
This seems to be the last week of the Armenian democracy.
I ask and urge the international human rights organisations, monitoring in Armenia, to include these outrageous authoritarian incidents in their forthcoming reports on democracy.