Նախաձեռնության առաջին քննարկման ժամանակ ելույթներ են ունեցել մասնավորապես՝ փաստաբաններ՝ Արա Զոհրաբյանը, Արաքս Վարդանյանը (Araks Vardanyan ), Նաիրա Արտաշեսյանը (Naira Artashesyan ), բժիշկներ՝ Դմիտրի Հարությունյանը (Դմիտրի Հարությունյան), Տիգրան Գրիգորյանը (Тигран Григорян ), Նունե Ներսիսյանը (Nune Nersisyan ), ՏՏ ոլորտի մասնագետներ Արթուր Գրիգորյանը և Վարդան Կատվալյանը: Քննարկումների ժամանակ հստակեցվել են նախաձեռնության խնդիրները և հետագա գործողությունների ընդհանուր ծրագիրը:
🇦🇲 «ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը՝
1. ապակուսակցական միավորում է, որը նպաստելու է բնակչության իրազեկմանը և մարդու հետևյալ իրավունքների պաշտպանությանը՝
• Մարդն իրավունք ունի չենթարկվել առանց իր ազատ և հստակ արտահայտած համաձայնության բժշկական կամ այլ փորձերի.
• Մարդն իրավունք ունի բժշկական միջամտությունից հրաժարվելու.
• Մարդն իրավունք ունի չկրելու օրենքով չնախատեսված և/կամ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներին հակասող օրենքներով նախատեսված պարտականություններ.
2. ձևավորել է երեք խումբ՝ իրավական, առողջապահական և տեղեկատվական, որոնք մշտապես համալրվելու են.
3. բաց է անդամակցության համար.
4. կազմակերպելու է ՀՀ առողջապահության նախարարի 20.08.2021թ. թիվ 65-ն հրամանի վիճարկումը ՀՀ վարչական դատարանում: Նշված հրամանն ուժի մեջ է մտնելու 01.10.2021թ-ից և աշխատողների համար սահմանում է յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության մասին փաստաթուղթ ներկայացնել կամ պատվաստվել.
5. կատարելու է հարցումներ, կազմակերպելու է մասնագիտական քննարկումներ, ժողովներ, անհրաժեշտության դեպքում նաև բողոքի ակցիաներ.
6. Երևանում և մարզերում կազմակերպելու է քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը՝ իրավական հալածանքներից:
«ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությունը գտնում է, որ՝
պատվաստվելու հարցը պետք է լինի յուրաքանչյուր քաղաքացու գիտակցված որոշումը (ազատ կամքը).
չի կարելի պատվաստվածների և չպատվաստվածների միջև խտրականություն դնել՝ հանրության առողջության պահպանման տեսակետից, քանի որ պատվաստվածները նույնպես կարող են վարակվել և վարակել.
չի կարելի պարտադրել քաղաքացիներին պատվաստվել:
Հ.Գ. «ԱԶԱՏ ԿԱՄՔ» նախաձեռնությանն անդամակցելու, տեղեկություններ փոխանցելու կամ ստանալու համար կարող եք գրել info@lawgroup.am էլեկտրոնային հասցեով: