Կարևոր փաստեր Ադրբեջանի սանձազերծած` 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում Արցախում խաղաղ բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ
Պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական, հայրենի բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ:
Պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել շուրջ 40,000 մարդ՝ զրկվելով իրենց տներից, անձնական իրերից, կենսական տարրական պայմաններում ապրելու հնարավորությունից և այլ իրավունքներից:
Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումների հետևանքով պատերազմի ընթացքում կրթությունից զրկվել է դպրոցական ու մանկապարտեզի տարիքի շուրջ 30,000 երեխա: Վնասվել կամ ավերվել է 12 մանկապարտեզ և 71 դպրոց:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 հունվարի 28-ը սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ, այդ թվում` դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգման արդյունքում:
Վիրավորում է ստացել 163 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ հաշմանամություն ձեռք բերել, առողջությունն է ողջ կյանքի համար խեղվել:
Տվյալներն` ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցների:
COMPELLING PROOF POINTS TO AZERBAIJAN’S GROSS VIOLATIONS OF THE RIGHTS OF CIVILIANS IN ARTSAKH DURING THE 2020 SEPTEMBER-NOVEMBER WAR
More than 100,000 civilians were displaced from their homes during the war.
As a result of the war, some 40,000 people were left homeless and/or deprived of their homes, personal belongings, basic standards of living and other rights.
As a result of the attacks by the Azerbaijani armed forces, about 30,000 school and kindergarten children were deprived of education during the war, and 12 kindergartens and 71 schools were damaged or destroyed.
Between September 27, 2020 to January 28, 2021, there were 72 civilians fatalities. These civilians were killed, among other means, by ill-treatment and torture.
The list of 163 civilians who were injured, includes some with life-long disabilities.
The data acquired is derived from the reports of the Artsakh Human Rights Defender.