Մարդասիրական քողի ներքո ադրբեջանական իշխանությունը, կեղծ ցուցակներ կազմելով, Հայաստանի ամբողջ տարածքը ներկայացնում է Ադրբեջան:
Ադրբեջանի իշխանության ուղիղ համակարգմամբ, նկատի ունենալով Հայաստանը, «Արևմտյան Ադրբեջան» բացարձակ կեղծ հայեցակարգի շրջանակում կազմվել են, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան» վերադարձողների համար համակարգող մարդկանց հատուկ ցուցակներ:
Այդ ցուցակներում Հայաստանի քաղաքների ու գյուղերի անվանումները ներկայացված են ադրբեջանական կեղծ անվանումներով։
Սա իրականում ադրբեջանական իշխանության ռազմաքաղաքական ծրագիր է, բայց փորձ է արվում դրան տալ մարդասիրական բնույթ՝ թաքցնելու համար Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված տարածքային նոր նկրտումները և սպառնալիքները։ Ընդ որում, խոսքը ոչ թե 1 կամ 2 բնակավայրի, այլ Հայաստանի ամբողջ տարածքի մասին է. ինչպես իրենք են նշում՝ 29,800 քառ.կմ։
Հատկապես ուշագրավ է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմից առաջ «Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինը գրեթե չի գործածվել Ադրբեջանում։
Այս նոր եզրույթն իր հայեցակարգով մշակվել և շրջանառվում է հատկապես 2022թ. սկսած։
Ընդ որում, Ադրբեջանում պաշտոնյաներ են արդեն խոսում վերադարձի ինչ-որ առաջին փուլի և արդեն մոտ 300,000 մարդու մասին։
Այս ամենը պետք է դիտարկել՝ որպես ադրբեջանական իշխանության հայատյաց ֆաշիստական քաղաքականության մաս, որ իրականում որևէ առնչություն չունի խաղաղության հետ և իրացվում է ադրբեջանական շարունակվող թշնամանքի պայմաններում։
Under the humanitarian guise, the Azerbaijani authorities, drawing up fake lists, represent the entire territory of Armenia as Azerbaijan.
With the direct coordination of the Azerbaijani authorities, targeting Armenia, within the framework of the absolutely false concept of "Western Azerbaijan", special lists of coordinating people for the so-called "Western Azerbaijan" returnees were drawn up.
In those lists, the names of the cities and villages of Armenia are represented by false Azerbaijani names.
This is actually a military-political program of the Azerbaijani government with an attempt is to give it a humanitarian character to hide the new territorial ambitions and threats to the Republic of Armenia. Moreover, it is not about 1 or 2 communities, but about the entire territory of Armenia. as they say, 29,800 sq. km.
It is especially noteworthy that before the 2020 44-day war, the term "West Azerbaijan" was almost not used in Azerbaijan.
This new term with its concept was developed and circulated especially in 2022.
Moreover, officials in Azerbaijan are already talking about some kind of first stage of return and about 300,000 people.
All this should be considered as part of the fascist Armenophobic policy of the Azerbaijani authorities, which in fact has nothing to do with peace and is being implemented in the conditions of the ongoing Azerbaijani animosity.
Под прикрытием гуманизма власть Азербайджана, составляя лживые списки, представляет всю территорию Армении как Азербайджан.
При непосредственном координации властей Азербайджана имея в виду Армению в рамках абсолютно лживой концепции «Западный Азербайджан» были составлены специальные списки координаторов для так называемых возвращающихся в «Западный Азербайджан».
В этих списках названия городов и сел Армении представлены ложными азербайджанскими названиями.
На самом деле это военно-политическая программа правительства Азербайджана, но делается попытка придать ей гуманитарный характер, чтобы скрыть новые территориальные амбиции и угрозы для Республики Армения. Причем речь идет не об 1 или 2 населенных пунктах, а обо всей территории Армении. как они сами говорят, 29 800 кв. км.
Примечательно, что в 2020 г. До 44-дневной войны термин «Западный Азербайджан» в Азербайджане почти не употреблялся.
Этот новый термин с его концепцией был разработан и распространен специально начиная с 2022 года.
Более того, должностные лица в Азербайджане уже говорят о каком-то первом этапе возвращения и уже около 300 тысяч человек.
Все это следует рассматривать как часть фашистской политики азербайджанской власти, основанной на политики Армянофобии, которая на самом деле не имеет ничего общего с миром и реализуется в условиях продолжающейся враждебности со стороны Азербайджана.