Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման ներկայացուցիչները վերջին շաբաթների ընթացքում հանդիպումներ են ունեցել Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում՝ ներկայացնելով շարժման նպատակը, գաղափարախոսությունը, անդամակցելու կարգը:
Ադրբեջանի կողմից հունիսի 15-ից Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռնափոխադրումների դադարեցման և Արցախում վառելիքի խիստ սղության պայմաններում մենք այս փուլում դադարեցնում ենք շրջաններում նախատեսված մեր հանդիպումները և առաջիկայում հանդիպումներ կ...անցկացնենք միայն Ստեփանակերտում:
Представители общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха» в последние недели провели встречи в Мартакертском и Аскеранском районах, на которых представили цели и идеологию Движения и порядок вступления в его ряды.
В связи с прекращением со стороны Азербайджана с 15 июня гуманитарных грузоперевозок из Армении в Арцах и в условиях острого дефицита топлива в Арцахе, на данном этапе мы приостанавливаем запланированные встречи в регионах и в ближайшее время будем проводить встречи только в Степанакерте.