Անկախ աշխարհաքաղաքական զարգացումներից՝ առաջին հերթին պատասխանատվություն ունի Արցախի Հանրապետության նախագահը
❗️ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի վերջին ուղերձը կարևոր շեշտադրումներ էր պարունակում: Հայաստանի Հանրապետությանը, Սփյուռքին, Ռուսաստանի Դաշնությանը, միջազգային տարբեր դերակատարներին հասցեգրված կոչերը, անշուշտ, տեղին էին:
Նշված բոլոր դերակատարները պարտավորություններ ու անելիքներ ունեն և, ակնհայտ է, որ նրանց անգործության կամ ձեռնարկված ոչ բավարար քայլերի հետևանքով է այսօր Արցախն այս իրավիճակում հայտնվել:
Բայց այս իրավիճակում, անկախ աշխարհաքաղաքական զարգացումներից, պարտավորություններ, անելիքներ ու ամենակարևորը, պատասխանատվություն ունի առաջին հերթին Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Ծանրագույն շրջափակումն ու ներկայիս պաշարումը պահանջում են ճիշտ մշակված ճգնաժամային կառավարում բոլոր ոլորտներում՝ սկսած տնտեսական խնդիրների լուծումից, պետական պահուստների կառավարումից մինչև աղբահանություն ու բնակչության տարրական կենսական կարիքների բավարարում:
Որքան բարդ է իրավիճակը, այնքան այն ավելի շատ ջանքերի, մտքի գերլարում է պահանջում, դա անվիճելի է: Պահանջում է ուսումնասիրել շրջափակման իրավիճակներում հայտնված երկրների ու քաղաքների փորձը, քննարկել բոլոր տարբերակներն ու առաջարկները, ներգրավվել բոլոր կարող ուժերին ու փորձել գտնել ամենառացիոնալ լուծումները: Պահանջում է մշակված գործողությունների հետևողական ու հաջորդական իրականացում, համակարգային ու թափանցիկ աշխատանք, բացառիկ կարգապահություն ու խիստ մոտեցում նրանց նկատմամբ, ովքեր չեն պահպանի սահմանված կարգը:
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումն ամիսներ առաջ կոնկրետ առաջարկներ է ներկայացրել Արցախի նախագահին: Եթե գոնե դրանցից մի քանիսն այս ընթացքում իրականացված լինեին, հիմա ներսում մի շարք կարևոր հարցեր կարող էին լուծում ստանալ կամ այսպիսի սուր դրսևորում չունենալ: Մինչդեռ տպավորություն է, որ այս բարդագույն վիճակում ամեն ինչ թողնված է ինքնահոսի:
Եթե հայտարարվում է, որ մեր նպատակը հանուն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պայքարն է, ապա մենք ամեն ինչ, ամեն մի՝ անգամ փոքր ռեսուրս պետք է ուղղենք մեր ժողովրդին այդ նպատակի համար երկարաժամկետ պայքարի պատրաստելուն և ո՛չ միայն պատրաստելուն, այլև դրա համար պայմաններ ստեղծելուն: Վստահ ենք, որ դա հնարավոր է: Մենք միակ ժողովուրդը չենք, որը հանուն իր արժանապատվության նման զրկանքներ է կրում: Եվ մենք չենք կարող դառնալ այն միակ ժողովուրդը, որը անփույթ գտնվեց իր գլխավոր իրավունքը պաշտպանելու հարցում:
Եթե նախագահի հայտարարած խոսքն իսկապես համապատասխանում է իրական ցանկությանը, ապա պետք է կատարվեին և կատարվեն հստակ քայլեր: Հենց խոսքի և գործի համապատասխանությունն է ցույց տալիս նպատակի իսկությունը: Իսկ երբ հնչում է մի բան, բայց հասկանալի ու տեսանալի գործողություններ չեն արվում այդ հնչեցված խոսքն իրականություն դարձնելու համար, նշանակում է գործ ունենք իմիտիացիայի հետ։
Ուստի նախագահը պետք է հստակ հայտարարի, թե ինչպես է տեսնում Արցախի պաշտպանությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման նպատակի իրականցումը, ինչ քայլեր են ձեռնարկվելու դրա համար, և չխուսափի իրական առաջնորդի դեր ստանձնելուց։
Հակառակ դեպքում մենք չենք պատրաստվում ձեռքներս ծալած նստել և հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ անելու ենք`ազատ, անվտանգ, երջանիկ, հայկական Արցախ ունենալու նպատակին հասնելու համար։
❗️ Последнее послание Президента Республики Арцах Араика Арутюняна содержало важные акценты. Призывы, адресованные Республике Армения, Диаспоре, Российской Федерации, различным международным действующим лицам, были, несомненно, уместны.
Все отмеченные действующие лица имеют обязательства и задачи, и очевидно, что вследствие их бездействия или недостаточности предпринятых ими шагов Арцах сегодня оказался в этой ситуации.
Но, независимо от геополитических развитий, в этой ситуации обязанности, задачи и, самое главное, ответственность лежат в первую очередь на Президенте Арцаха.
Тяжелейшая блокада, а сейчас уже полная осада, требуют, чтобы во всех сферах действовало правильно разработанное кризисное управление, начиная от решения экономических проблем, управления государственными резервами до вывоза мусора и удовлетворения элементарных жизненных потребностей населения.
Чем сложнее ситуация, тем больше она требует усилий, напряжения ума и мысли – это бесспорно. Требуется изучение опыта оказавшихся в ситуациях блокады стран и городов, обсуждение всех вариантов и предложений, привлечение всех способных сил и поиск наиболее рациональных решений. Требуется последовательная и настойчивая реализация разработанных действий, системная и прозрачная работа, исключительная дисциплина и строгий подход к тем, кто не соблюдает установленный порядок.
Общественное движение «Фронт безопасности и развития Арцаха» много месяцев назад представило конкретные предложения Президенту Арцаха. Если бы хоть некоторые из них за это время уже были реализованы, ряд важных вопросов внутри страны сейчас мог быть решён или эти вопросы не проявились бы так остро. Между тем, создаётся впечатление, что в этой сложнейшей ситуации всё пущено на самотёк.
Если заявляется, что наша цель – борьба во имя права Арцаха на самоопределение, то мы должны всё, даже маленький ресурс, всякий раз направлять на то, чтобы подготовить наш народ к долгосрочной борьбе за эту цель. И надо не только подготовить людей, но и создать для этого условия. Мы уверены, что это возможно. Мы не единственный народ, который во имя своего достоинства несёт такие лишения. И мы не можем стать тем единственным народом, который оказался небрежным в вопросе защиты своего главного права.
Если заявленное Президентом действительно соответствует истинному желанию, то должны быть сделаны чёткие шаги. Именно соответствие слова и дела показывает истинность намерений.
А если звучит одно, но не производится чётких, понятных и заметных действий, чтобы превратить в реальность это прозвучавшее заявление, значит, мы имеем дело с имитацией.
Потому Президент должен особо заявить, как он видит достижение цели реализации права народа Арцаха на самоопределение, какие шаги для этого будут предприниматься, и он не должен избегать принятия роли настоящего лидера.
В противном случае мы не собираемся сидеть сложа руки и будем делать всё возможное и невозможное для того, чтобы достигнуть цели иметь свободный, безопасный, счастливый и армянский Арцах.