ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան - Human Rights Defender of Armenia
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն և ներկայացուցիչ Նաննա Սկաուին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր։
📢 Այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գ...րասենյակի տնօրեն և ներկայացուցիչ Նաննա Սկաուին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դենիս Բեսեդիչը։
Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է առաջնային կարիքների գնահատում իրականացնող կենտրոններում անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում վեր հանված հարցերին։ Պաշտպանը հատուկ ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունում բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պատշաճ երաշխավորման անհրաժեշտությունը: Երկուստեք ընդգծվել է վերոնշյալ անձանց հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը։
Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է նաև ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում առաջացած լուրջ հումանիտար խնդիրները և մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր է գնահատել ինչպես Միավորված ազգերի կազմակերպության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, այնպես էլ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության հետ կայուն ու արդյունավետ փոխգործակցության երկարամյա փորձը։
Իր հերթին Նաննա Սկաուին կարևորել է Պաշտպանի հաստատության գործունեությունը և վերջինիս դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։ Այս համատեքստում կարևորվել են Պաշտպանի կողմից ներկայացվող զեկույցները, որոնց միջոցով մշտադիտարկումների արդյունքները փաստաթղթավորվում են։
📌 Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել կայուն համագործակցությունը և ընդգծել համատեղ աշխատանքների ուղղությունները:
-------------------------------------------------------------------------
The Human Rights Defender Anahit Manasyan presented the issues on the protection of the rights of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh to Nanna Skau, acting permanent coordinator of the United Nations in Armenia and the Director of the Armenian Office of the World Food Program of the United Nations.
Today, on September 29, the Human Rights Defender Ms. Anahit Manasyan hosted Nanna Skau, the acting permanent coordinator of the United Nations in Armenia and the Director of the Armenian Office of the World Food Program of the United Nations. Denis Besedich, the Head of the UN Permanent Coordinator's Office in Armenia, also participated in the meeting. Anahit Manasyan addressed the issues raised during the fact-finding activities conducted by her personally and the representatives of the Defender’s office in the centers that conduct primary needs assessment.
The Defender particularly emphasized the necessity of properly guaranteeing the rights of forcibly displaced persons in the Republic of Armenia. Both sides emphasized the importance of providing psychological support to the aforementioned persons. Anahit Manasyan also presented the significant humanitarian challenges and the violations of fundamental human rights caused by the Azerbaijani aggression. The Human rights Defender highly appreciated both the role of the United Nations in the field of human rights protection, as well as the longstanding experience of sustainable and effective cooperation with the Office of the Human Rights Defender.
In return, Nanna Skoui expressed her appreciation for the activities of the Human Rights Defender's Office and its role in enhancing the proper system of human rights protection.
In this context, the reports submitted by the Defender, through which the monitoring results are documented, were highlighted.
Both parties expressed their willingness to continue their stable cooperation and reaffirmed their commitment of joint efforts in this area.
Возможно, это изображение 2 человека и текст «©RAHuman RA Human Rights Defender' Office www.ombuds.am»