Մինչ օրս Միացյալ Նահանգները կորոնավիրուսի դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով Հայաստանին տրամադրել է նոր հավելյալ աջակցություն՝ 💲5,4 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով:
Բացի այդ, ընթացիկ ծրագրերից միջոցներ են վերաուղղորդվել կորոնավիրուսի հետևանքները մեղմելու աշխատանքներին՝ դրանով իսկ այդ ուղղությամբ մեր ընդհանուր ներդրումը դարձնելով 6,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այս միջոցներով աշխատանքներ են իրականացվում Հայաստանի մի շարք ոլորտներում՝ առողջապահություն, տնտեսություն, հանրային կապեր ու հաղորդակցություն և աջակցություն համայնքներին։
To date, the United States has provided more than 💲5.4 million in new assistance to Armenia to combat COVID-19.
In addition, we are redirecting previously allocated assistance to address the implications of COVID-19 – bringing our total contribution to date up to $6.6 million.
This assistance will support a variety of sectors in Armenia, including healthcare, the economy, communications capacity, and community support.