Անցած շաբաթ դեսպան Լ․ Թրեյսին և ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ա․ Վիկտորինը հանդիպեցին ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամներին՝ փաստելու Միացյալ Նահանգների եւ Եվրամիության հանձնառությունը հակակոռուպցիոն բարեփոխումներում Հայաստանին աջակցելու հարցում։ Քննարկման թիրախում Հայաստանի ժողովրդավարական և հակակոռուպցիոն առաջնահերթ բարեփոխումների համատեղ ձեռքբերումներն էին ու հետագա համագործակցությունը։
Ուզում ենք գոհունակությամբ հիշատակել, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալ...ության հայաստանյան գրասենյակը հիմնադրման պահից սկսած աջակցում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին անկախ վերահսկողության անցկացման եւ կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերում, ինչն առանցքային է Հայաստանի ժողովրդավարական և տնտեսական զարգացման համար։
----------------------
Late last week Ambassador Tracy and the Head of the EU Delegation Wiktorin met with the commissioners of Armenia’s Corruption Prevention Commission (CPC), to express the United States and European Union’s commitment to support the CPC and Armenia’s anti-corruption reform efforts. The discussion focused on our joint achievements and future cooperation to advance priority democratic reforms in Armenia that include anti-corruption reforms.
We are pleased to note that USAID Armenia has been partnering with the CPC since its establishment to support its efforts to conduct independent oversight and prevent corruption, key cornerstones for Armenia's democratic and economic development."