Այսօր դեսպան Թրեյսին մի խումբ փաստաբանների, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ քննարկեց ԼՂ հակամարտության հետևանքով գերեվարված անձանց փոխանակման և աճյունների վերադարձի վերաբերյալ զարգացումները։ Դեսպանը նշեց, որ Միացյալ Նահանգների համար առաջնահերթ է գերիների հանդեպ արժանապատիվ վերաբերմունքն ու նրանց անվտանգ վերադարձը: Դատապարտելով գերիների նկատմամբ բռնությունը՝ նա շեշտեց մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու կա...րևորությունը։ Դեսպան Թրեյսին ընդգծեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո հակամարտության տևական և կայուն քաղաքական լուծում գտնելու Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը։
---------------------
Today Ambassador Tracy met with a group of lawyers, the Representative of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights and the Human Rights Defender of Armenia to discuss developments related to the exchange of detainees and the repatriation of remains following the conflict over Nagorno-Karabakh. The Ambassador stated that the dignified treatment and safe return of detainees was among the highest priorities for the United States. She condemned acts of violence against detainees and stressed that those responsible must be held accountable. The Ambassador also highlighted the U.S. commitment to engaging in pursuit of a lasting and sustainable political solution to the conflict under the auspices of the OSCE Minks Group Co-Chairs.