ԱՄՆ ՄԶԳ-ը՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի և Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ միասին, աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը համայնքային սոցիալական աշխատանքի կատարելագործման հարցերում՝ աշխատանքներ իրականացնելով թե՛ կենտրոնական, թե՛ համայնքային մակարդակներում։
Վերջերս Լոռու մարզ կատարած այցի ժամանակ դեսպան Թրեյսին այցելեց Թումանյան համայնք, որտեղ հանդիպեց համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար պ-ն Մխիթարյանին, համայնքի սոցիալական աշխատողին և սոցիալական ծրագրերի շահառու ընտանիքներին։ Դեսպանը վերահ...աստատեց, որ Միացյալ Նահանգներն ամերիկյան ժողովրդի աջակցությամբ կշարունակի օգնել Հայաստանում մարդկանց կյանքը բարելավելուն ուղղված մեր տեղի գործընկերների ջանքերին։
-----------------------
USAID, in partnership with World Vision and the Child Development Foundation, supports the Government of Armenia at the national and local levels to strengthen community social work.
On a recent visit to Lori marz, U.S. Ambassador Tracy visited the Tumanyan community where she met with Acting Mayor Mkhitaryan, the community social worker, and beneficiary families. Ambassador Tracy reaffirmed that the United States, thanks to the support of the American people, will continue to provide assistance to local partners to improve the lives of Armenians.