თავდაცვისა და უსაფრთხოების თანამშრომლობა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ქვაკუთხედია. თავდაცვის მდივანმა ოსტინმა გულთბილად უმასპინძლა მინისტრ ბურჭულაძეს პენტაგონში, სადაც მან კიდევ ერთხელ დაადასტურა ჩვენი ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ, განიხილა აშშ-ის მხარდაჭერა საქართველოს თავდაცვის ძალების ძალისხმევისადმი, განამტკიცოს თავდაცვისა და შეკავების შესაძლებლობები. თავდაცვის მდივანმა ხაზგასმით აღნიშნა საქართველოს ევროატლანტიკ...ური მომავლის მიმართ ჩვენი ერთგული მხარდაჭერაც.
Defense and security cooperation is the cornerstone of the U.S.-Georgia strategic partnership. Secretary of Defense Austin warmly welcomed Minister Burchuladze at the Pentagon, where he reaffirmed our steadfast support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity, discussed US support to the Georgian Defense Forces efforts to enhance defense and deterrence capacity, and reinforced our commitment to assist with Georgia’s Euro-Atlantic future.