Photos
Posts
Sexuarium shared their post.

Ve vltavských Spirituálách došlo 12.11.2017 na sex. Je to svého druhu oficiální projev křesťanů na rozhlasové stanici společné s ostatními občany.

Tudíž i zde ...jde o alokaci zdrojů, tentokrát ČRo, abychom nezapomněli!

Pořad je docela hrdinným zápasem s tématem: aby se téma sexu nažralo a křesťanství zůstalo celé. (Neřešitelné.)

Hned na začátku říkají, že se jim to téma do půlhodiny nevejde, čili dilema maršála Koněva, jemuž se taky Orloj nevešel do auta.

No tak ať tomu přiřadí víc času, když na komplexnost tématu sexu a partnerských vztahů poukazuje i řada z krátkých rozhovorů s lidmi na ulici! V určitou chvíli dojdou k tomu, že není možno donekonečna plést sex a lásku.

Každý rok se objeví několik zpráv o tom, jak někdo strčil ruku do klece - jednou s tygrem, jindy s medvědem - a ti se chovali přesně jako při švejkovském pokusu s kočkou a kanárkem. I křesťané a jejich vysílání se budou muset vyrovnat s tím, že nás může hryznout - jednou neplánované těhotenství, podruhé (v horším případě) retrovirus HIV. Pak bude pláč a skřípění zubů.

Nezbyde jim pak, než zákonitosti sexu samotného zkoumat metodicky jako relativně samostatný obor. Byl tady před romantickou láskou a bude tu i po ní.

http://www.sexuarium.eu/Vadura_Spirituala.mp3

See More
sexuarium.eu
Reviews
Sexuarium has no reviews yet.
Tell people what you think
Posts

Have a view on the night Prague!

sexuarium.eu/Prague-night.mp4

sexuarium.eu

Already 2003, when the original version of the "Sexuarium in the City Center" was published, it was designed for the very place. (click to magnify)

http://search.mlp.cz/…/t…/sexuarium-ve-stredu-mesta/2404556/

Úvahy o prožívání a uspokojování sexuální slasti v naší kultuře.
search.mlp.cz
Sexuarium updated their cover photo.
July 2, 2016
Image may contain: sky and outdoor

Dear friends,

nowadays, I have been composing a text about the nudi-sex sex performed on the nudist beaches, open-air) and how to develop cultural applications from it. There are several of them and no serious scientific organization runs any research about this phenomenon.

[We know (almost sure) how and why this taboo was born. Retroceding, we can say: What is (or is not) science, it is decided in the USA. Medicine is a science. Medical doctors are of one social stratum w...ith the priests. The fundamentalist priests in the USA said that the religious morality is THE ONLY way to combat HIV/AIDS (and the rest of the churches dare not say anything else). - And so, even the apparently safe sex culture in the Central Europe is not a topic for science, in spite of the fact that without any religious moral standards – and what is more: against them - it brings excellent results.]

I think it will not be proper to release the observations about the nudi-sex outside my control to those who suffocate the safe sex offering better relax and sexual self-realization: the churches and the above mentioned medical persons who – undercover – work for them.

While all of us must "buy" the medical services (under their "product" marketing strategy, a strategy inconsiderate to us as customers) and while a vast majority of us bear a religious background, inseparable from our family-history, the differentiation consists in the question "How ACTIVELY are you engaged in the today's churches and medicine?" I mean mainly their reluctance to adjust their doctrines and step back from the obsolete and therefore dangerous chapters of these doctrines.

I insist in my rule to offer for free what can help to curb HIV/AIDS. Yet, it is just the essence of the establishment organizations not to assign any support to an alternative. And so, my marking out that the social forces which harm with their outdated doctrines should face a "cultural subculture" (a subculture profoundly cultural!) - so just this assertion is my relevant contribution to the HIV/AIDS-combat. The awareness that they should not harm any more – which is my essential contribution - I can promote (within the social networks) for free, since the fair and honest persons will support me, also for free.

What is more, I am afraid that the persons active in the churches and medicine would twist my honest aims and enjoy then their monopoly of the presence in the public media.

And so, even before working out the application of the nudi-sex for the systematic safe-sex organization (in the present time) and for the (future) construction of the complex sexuarium, I must find the people who would personally declare that they are not actively involved in the risky strategies of churches and medicine concerning the social approach to sexuality.

pavelgkozak (FB)

See More