Photos
Videos
Dzień klubowy - 2014-06-12
6
1
101 polubień - po raz szósty, ostatni
9
1
A oto video-relacja ze spotkania 15.05.
4
Posts

Dziś nadrabialiśmy duuuże zaległości w wysyłce kart QSL. Robert SQ5CJZ, Ksawery SO5OSP i Krzysiek SQ5NWI zaadresowali i ostemplowali kilkaset kart. Jeszcze trochę zostało do zrobienia za tydzień i będzie można wysyłać.

Image may contain: 2 people, people standing and people sitting
Image may contain: 1 person, screen
Image may contain: one or more people
Image may contain: 1 person, sitting, screen and office

W pierwszych godzinach nowego roku większość z nas świętuje i bawi się na różne sposoby. Jednym z nich jest... wypuszczanie balonów stratosferycznych z nadajnikami radiowymi.

O północy koledzy z klubu SP6ZWR z Wrocławia wysłali do stratosfery balon z ważącą niemal 2kg kapsułą zawierającą kilka amatorskich nadajników radiowych i telewizyjnych oraz kamery filmujące otoczenie.
Całość zapakowana w kulistą, styropianową kapsułę udekorowana została siedzącym na rakiecie... kras...nalem.

Lot niedawno się zakończył i akcja poszukiwawcza jeszcze trwa.
Nie będzie łatwo odzyskać kapsułę, która spadła na terenie wyrobiska w kopalni Bełchatów.

Tymczasem prezentujemy zdjęcia wysłane przez nadajnik SSTV zainstalowany w kapsule balonu, odebrane przez Krzyśka SQ5NWI.
Nadajnik pracował emisją FM na częstotliwości 144.500MHz i był słyszalny na terenie całej Polski, a także daleko poza jej granicami.

See More
Posts

Piękna misja z udziałem uczniów.
Gratulujemy!

Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR added 42 new photos.

BALON SP6ZWR - Wrocławskie przygotowania do programu miniSAT

W dniu 18.11.2017 klub SP6ZWR wspólnie z KOŁEM ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNYM w Zespole Szkół Salez...jańskich Don Bosco we Wrocławiu, przygotował lot balonu startosferycznego, który był jednym z etapów przygotowań uczniów tej szkoły do udziału w programie miniSAT organizowanym przez Fundację COPERNICUS PROJECT oraz Centrum Nowocześności MŁYN WIEDZY.

Podczas tej misji krótkofalowcy SP6ZWR wspólnie z uczniami wysłali do stratosfery 20 mini kapsuł z przygotowanymi przez uczniów eksperymentami, których zachowanie zostało sprawdzone w stratosferze.
Każdy eksperyment musiał zmieścić się w kapsule po jajku niespodziance więc tym bardziej wyzwanie było poważne.

Krótkofalowcy zapewnili obsługę lotu balonu wraz z komunikacją radiową - informacje na temat aktualnej pozycji balonu oraz parametry lotu były wysyłane drogą radiową za pomocą przeprogramowanej sondy meteorologicznej z najnowszym oprogramowaniem Tomka SP9UOB (dziękujemy Tomku!).
Lokalizator przesyłał informację o pozycji następujących w emisjach APRS1200, RTTY oraz D-STAR w paśmie UHF z mocą około 60 mW.
Telemetria odbierana była przez stacje naziemne. W odbiorze emisji RTTY uczestniczyło 40 stacji, głównie z Polski ale transmisja odbierana była także na Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Włodek Tarnowski SQ6NLN przygotował dodatkową mini-kapsułę z nadajnikiem SSTV wielkości kapsułki po jajku niespodziance, która podczas misji nadawała zdjęcia emisją SSTV (SCOTTIE1) na częstotliwości 144.500MHz z mocą 300mW. Były one odbierane w kilku krajach Europy, między innymi w Czechach, Niemczech, Grecji, na Ukrainie. Mini nadajnik nadawał przez około 150 minut później ze względu na małą pojemność zastosowanego akumulatora, oraz ekstremalnie niską temperaturę, przestał nadawać na jakiś czas, ale później jeszcze dwukrotnie się uruchomił i nadawał.
Udało się przesłać trzy serie w każdej po 15 przygotowanych zdjęć. Oczywiście ta kapsuła poleciała poza klasyfikacją ale wzbudziła spore zainteresowanie uczniów, z których kilkoro zgłosiło chęć udziału w zajęciach o tematyce radiotechnicznej. Zatem przed krótkofalowcami SP6ZWR nowe wyzwanie.
Na pokładzie nie zabrakło też kamery rejestrującej przebieg misji.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, dwa dni wcześniej 16.11.2017 podczas zajęć KOŁA ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNEGO, Włodek Tarnowski SQ6NLN wraz z prof. Anną Bukiewicz-Szul prowadzącą koło, przeprowadzili specjalne warsztaty, podczas których dzieci dowiedziały się na czym polegają misje stratosferyczne, jak się je organizuje, co powinna zawierać kapsuła, wspólnie zbudowały przykładową kapsułę oraz zapoznały się ze sprzętem krótkofalarskim niezbędnym do takiej misji oraz nauczyły się podstaw użytkowania systemu APRS oraz radiolokacji za pomocą anten kierunkowych i odbiorników, co później zostało wykorzystane podczas śledzenia lotu i poszukiwań balonu.
Wykonały też mikro loty baloników wypełnionych helem z podczepionymi mikro-ładunkami a następnie zważyły zarówno kapsuły wykonane podczas warsztatów jak i te przygotowane do lotu miniSAT.

Balon wraz z nadajnikami klubu SP6ZWR oraz kapsułami młodzieży wystartował dokładnie o godzinie 12:00 z podwórka szkoły przy ul Świętokrzyskiej we Wrocławiu, wzniósł się na wysokość 31,5km i wylądował w okolicy miejscowości Kluski pod Wieluniem.
Oczywiście ekipa SP6ZWR wraz z wszystkimi 18 uczniami, biorącymi udział w projekcie wyruszyła specjalnym busem z misją poszukiwawczą, której pozycję również można było śledzić na stronie aprs.fi (SP6ZWR-9)

Podczas "pogoni za balonem" uczniowie, dzięki urządzeniom krótkofalarskim, cały czas monitorowali aktualną pozycję, wysokość oraz inne parametry lotu i podążali w ślad za nim. Mieli świetną okazję aby na żywo zweryfikować umiejętności nabyte podczas warsztatów.
Ponad 20 osobowa ekipa poszukiwawcza w skład której wchodziły dzieci które przygotowywały eksperymenty, dotarła na miejsce niemal natychmiast po lądowaniu i dzięki temu udało się, jeszcze w warunkach polowych, przeprowadzić analizę zawartości kapsuł i ocenić wyniki przeprowadzonych doświadczeń.

To właśnie uczniowie wyposażeni w sprzęt radiowy w postaci radiostacji z systemem APRS, anten kierunkowych z odbiornikami na pasmo 70cm oraz GPSów wyruszyli na poszukiwania i byli na miejscu jako pierwsi niemal natychmiast po lądowaniu.
W związku z tym, udało się przeprowadzić takie eksperymenty, których wyniki trudno było by ocenić w innych warunkach np sprawdzenie czy określone substancje zamarzły podczas lotu, o ile i jak zmieniło się napięcie baterii przebywających w stratosferze, czy ptasie mleczko dalej jest ptasim mleczkiem po locie stratosferycznym, jak zachowuje się jajko przelane ze skorupki do pojemnika jajka niespodzianki podczas podróży na wysokość ponad 31km i wiele innych.

Prawdopodobnie była to pierwsza tak liczna ekipa poszukiwawcza w Polsce a kto wie czy nie na świecie do tego składająca się głównie z dzieci.

Ogromne podziękowania dla kolegów Przemka Bieniasa SQ6ODL oraz Pawła Gomułki SQ6POG, którzy przygotowali start balonu, wyposażyli busa ekipy poszukiwawczej w sprzętu do odbioru sygnałów nadawanych przez balon oraz dowieźli nas bezpiecznie na miejsce i wspierali młodzież w poszukiwaniu kapsuł.

Dziękujemy również pozostałym kolegom, którzy byli na starcie ( Hubert SP6IZU i inni) jak również tym wszystkim, którzy odbierali nasze sygnały i na bieżąco aktualizowali pozycję i parametry lotu.

Więcej informacji na temat eksperymentu na profilu i stronie szkoły:

https://www.facebook.com/salez2017/
http://www.szkolapodstawowa.salez-wroc.pl/…/balon-stratosf…/

Informacje na temat misji, zdjęcia oraz inne działania krótkofalowców z klubu SP6ZWR znajdziecie na profilu FB klubu :

https://www.facebook.com/SP6ZWR/

To już kolejne wspólne działanie z tą szkołą. Prawie dokładnie rok temu przygotowywaliśmy wspólnie program ARISS - podczas którego klub SP6ZWR połączył uczniów z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział polskich krótkofalowców w odbiorze sygnałów i śledzenie całego eksperymentu.

Wiecej na temat programi miniSAT:
http://mlynwiedzy.org.pl/minisat2018-kosmiczny-eksperyment…/

/info: SP6ZWR/

P.S. Więcej zdjęć w wyższej rozdzielczości pod adresem: https://drive.google.com/…/1VXt3nT47rHSluXX2TVzQRS93h4iBqPH…

See More

Warto wybrać się w piątek wieczorem do Instytutu Lotnictwa.
Oprócz wszystkich atrakcji powiązanych z lotnictwem spotkacie tam również krótkofalowców.

Image may contain: 3 people, outdoor and text
Noc w Instytucie Lotnictwa to 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa zrzesza krótkofalowców, pasjonatów radiokomunikacji, którzy swoje umiejętności oraz posiadany sprzęt chcą wykorzystywać do n...iesienia pomocy. Głównym celem jest zapewnienie tzw. łączności kryzysowej w sytuacjach klęsk żywiołowych bądź innych zdarzeń, gdzie może nastąpić utrata łączności takiej jak telefonia komórkowa. Członkowie grupy są wówczas w stanie wesprzeć działanie służb ratunkowych oraz organów administracji, będąc zlokalizowani w różnych częściach regionu i dysponując sprzętem radiowym umożliwiającym łączność w różnych warunkach na dalekie odległości, przy wykorzystaniu niezależnego zasilania.

Podczas "8. Nocy w Instytucie Lotnictwa" członkowie MASR zapoznają odwiedzających ze swoją aktywnością, zaprezentują terenową radiostację przygotowaną do łączności kryzysowej i z której prowadzona będzie komunikacja na różnych pasmach radiowych. Ponadto przedstawiona będzie jedna z powiązanych dyscyplin radioamatorskich - łączność przez satelity, oraz wypuszczony zostanie balon stratosferyczny, którego lot będzie stale śledzony dzięki przekazowi jego pozycji drogą radiową.

See More

We Wrocławiu w ramach Wrocław Space Week 2017 warsztaty zorganizował klub SP6ZWR.
Z relacji foto wynika, że wzbudziły żywe zainteresowanie i zaangażowanie uczestników.

https://www.facebook.com/media/set/…

Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR added 13 new photos to the album: Wrocław Space Week 2017 — at Szkoła podstawowa nr 26 we Wrocławiu.

W ramach wydarzenia klub SP6ZWR poprowadził warsztaty "budowa domowego satelitarnego odbiornika map pogody przy zastosowaniu odbiornika SDR za 15 $" na których ...wykonano pięć anten umożliwiających odbiór sygnałów radiowych nadawanych przez satelity pogodowe i międzynarodową stację kosmiczną oraz "Zbudujmy razem kapsułę do balonu" na których można było zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez krótkofalowców w misjach balonowych.

See More

Dzisiejsze cotygodniowe spotkanie klubowe miało szczególnie miły akcent.
Mogliśmy osobiście pogratulować Wojtkowi zdania egzaminu, co oznacza, że już wkrótce przybędzie nam aktywny nadawca z własnym znakiem.

Dzięki Romanowi SQ5MRB fakt ten został podkreślony świetnym prezentem - fabrycznie nowym TRX pracującym w paśmie 2m - zaprogramowanym i gotowym do działania, a nawet na miejscu przetestowanym.

...

Już dość dawno Roman ustanowił taką nagrodę dla pierwszego, kto zda egzamin krótkofalarski. Dziś ta nagroda znalazła w końcu swojego właściciela.

Wojciech, raz jeszcze gratulujemy!

See More

Wczorajszy balon osiągnął pułap niespełna 25km. W czasie opadania ładunku na oko. 16km prawdopodobnie oderwał się spadochron z ładunkiem głównym od sondy, która nadawała z naszym znakiem klubowym.

Niestety, nadajnik w kapsule głównej przestał nadawać zaraz po stracie i nie odezwał się do końca lotu.
Uczniowie chylickiego gimnazjum wraz z Adamem SQ7LRX i Piotrem SQ7AYZ pojechali na miejsce, gdzie wylądowała sonda.
Jej sygnał był cały czas z odległości ponad 10km odbierany prze...z stacje Piotra SP5MG i Jacka SQ5AAG, co oznaczało, że sonda wisi na drzewie w Kampinoskim Parku Narodowym.

Mimo dokładnej pozycji sondy udało się ją wypatrzeć wysoko na drzewie dopiero po kilku godzinach od lądowania.
Niestety, wisiała zbyt wysoko, aby ekipa poszukiwawcza mogła ją zdjąć.

Do pomocy wezwani zostali znajdujący się w pobliżu koledzy Ivo SQ5BIH i Piotr SQ5ALQ, ale nie dysponowali w tym momencie czasem lub sprzętem, który pozwoliłby na akcję na wysokości ok. 20m nad ziemią.

Najważniejsze jednak, że nie udało się wypatrzeć na drzewach ładunku podstawowego z sondą skonstruowaną przez chłopców i kamerą, którą rejestrowała widoki w czasie lotu. Bardzo prawdopodobne, że odleciała razem ze spadochronem dalej, a jej miejsce lądowania jest nieznane.

Dziś, tj. 30.09.2017 ruszyła właśnie ekipa na powtórne poszukiwania i oględziny miejsca znalezienia sondy.
Być może dostaną wsparcie powietrzne od jednego z kolegów krótkofalowców, który za pomocą drona sprawdzi z góry teren w okolicy lądowania.

Wydaje się, że szanse na odzyskanie ładunku są znikome, ale chłopcy nie poddają się jeszcze.
Ostatnią nadzieją będzie przypadkowy znalazca ładunku, który zadzwoni pod podany na kapsule numer telefonu.
Trzymamy kciuki!

Ze startu oraz śledzenia balonu chłopcy prowadzili transmisję na żywo, a jej nagranie można obejrzeć tutaj:

See More

Balon gimnazjalistów z Chylic jest już w górze.
Zapowiada się bardzo udany lot nad Warszawą i lądowanie w mieście...

No automatic alt text available.

Gimnazjaliści z podwarszawskich Chylic zamierzają wysłać zbudowany przez siebie próbnik do stratosfery.
Pomagamy im zapewnić śledzenie ładunku, żeby ich eksperyment dało się odnaleźć po powrocie kapsuły na Ziemię.

Potrzebna będzie pomoc stacji nasłuchowych.
Więcej szczegółów:...
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp…

See More
SEP29
Fri 10:30 AM UTC+02SPA Legionowo
94 people interested

Wakacje w pełni, spotkania klubowe zawieszone, ale informację o jednym, szczególnie radosnym fakcie z końca roku szkolnego jesteśmy winni naszym subskrybentom i... naszym mistrzom!

Jak informowaliśmy w tej wiadomości: https://www.facebook.com/sp5yam/posts/1446535652107711, Ewa SQ5WOW (2 kl. gimnazjum), Piotrek SO5BCP (3 kl. gimnazjum), Ksawery SO5OSP (3 kl. gimnazjum) oraz Maciek (2 kl. SP) wzięli udział w zawodach "Dzień Dziecka" rozegranych oczywiście 1 czerwca i w kate...gorii klubowej... WYGRALI!!!

Brawa dla nich. To piękny akcent na koniec tego roku naszej aktywności klubowej.

Każde z nich otrzymało w dniu zakończenia roku szkolnego dyplom indywidualny za udział w zawodach, który ma postać świadectwa z czerwonym paskiem.
Ewa, Piotrek i Maciek otrzymali je w sposób uroczysty w czasie akademii kończącej oficjalnie rok szkolny, co było dla nich dodatkowym powodem do dumy wobec kolegów i koleżanek, a także elementem promocji klubu i potwierdzeniem, że nasza działalność przy ZSO w Komorowie ma sens!

Do klubu trafiła pamiątkowa "deska" widoczna na zdjęciu poniżej.

Widzimy się we wrześniu jak zwykle w każdy czwartek od godziny 17:00.

See More
No automatic alt text available.

Na spotkaniu Polskiej Grupy APRS TAMA 2017 nie mogło nas zabraknąć.
Mimo kapryśnej pogody Rysiek SQ9MDD i Krzysiek SQ5NWI spędzili tam 4 dni, przedstawili prezentacje przygotowane na warsztaty, zorganizowali wspólnie z kolegami z klubu SP6ZWR zabawę terenową oraz quiz sprawdzający wiedzę uczestników imprezy.
Już czekamy na TAMĘ 2018.

Krzysztof Kaszewski to Tama 2017

Parę fotek z minionej już TAMY...

Uczestniczyliśmy dziś w 6 Spotkaniu Krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym https://kpnkf.pl/
Przybyli klubowicze i sympatycy: Piotr SO5BCP, Rysiek SP5TBE, Robert SQ5CJZ, Krzysiek SQ5NWI, Rysiek SQ9MDD, Helenka, Maciek i Wojciech z Rodziną.

Robert i Krzysiek zorganizowali dla uczestników spotkania zabawę terenową wzorowaną na zasadach ARDF czyli popularnie nazywaną "łowami na lisa".

...Continue Reading

Do sieci wpadają kolejne filmiki z pracy młodych operatorów w zawodach "Dzień Dziecka".
Maciek SO5AM - mamy go w naszym logu.

Krótkofalowiec Maciek SO5AM przy radiostacji w zawodach z okazji Dnia Dziecka, 01 czerwca 2017r.
youtube.com

1 czerwca odbyły się zawody "Dzień Dziecka".
Pod znakiem klubowym SP5YAM wystartowało czworo młodych operatorów: Ewa SQ5WOW, Piotrek SO5BCP, Ksawery SO5OSP i Maciek.

Wywalczyliśmy 68 łączności zapisanych w logu.
Największą frajdą było słyszeć wiele stacji z operatorami, dla których pełnoletność to odległa przyszłość. ...
Zasiadali przy radiostacjach klubowych i indywidualnych, samodzielnie i pod opieką doświadczonych krótkofalowców.

Zapraszamy do galerii uczestników na stronie organizatora, a także do obejrzenia krótkiego filmiku pokazującego jak walczyli młodzi z Komorowa.

http://sp5prf.pl/photogallery.php?album_id=64

See More
On June 1, there was a "Child's day" competition. There were four young operators named Ewa Sq5wow, piotrek so5bcp, Xavier so5osp and maciek. We 68 Communications recorded in log. The biggest fun was to hear a lot of stations with operators for which it was a distant future. :-) Chairmen with radio club and individual, alone and under the care of experienced radio. We invite you to the gallery of participants on the organizer's page, as well as to watch a short video of a how the young from ventricular ;-) http://sp5prf.pl/photogallery.php?album_id=64
Translated
Praca młodych operatorów z klubu SP5YAM w czasie zawodów "Dzień Dziecka". Przy radiostacji pracowali Ewa SQ5WOW, Piotr SO5BCP, Ksawery SO5OSP i Maciek. W log...
youtube.com