Photos
Videos
Posts

www.surungenler.com forumumuza üye olun!

This is a discussion forum powered by vBulletin. To find out about vBulletin, go to http://www.vbulletin.com/ .
surungenler.com
Posts
Sürüngenler updated their profile picture.
May 27, 2017
Image may contain: text
Sürüngenler updated their profile picture.
May 27, 2017
Image may contain: text
Sürüngenler added a new photo.
No automatic alt text available.
Sürüngenler added a new photo.
No automatic alt text available.
Sürüngenler is feeling hungry.
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Sürüngenler
80 Views
80 Views
Sürüngenler added a new photo.
No automatic alt text available.
Sürüngenler added a new photo.
No automatic alt text available.
Sürüngenler added a new photo.
No automatic alt text available.

Hindistan'da 2 yavru köpek kuyuya düşer. Anneleri kuyunun başında havlayarak yardım ister. 48 saat kuyuda kalan yavrular annenin yardım çağrısı ile farkedilir. Lakin farkedilen inanılmaz başka bir olay ise kuyunun dibinde yavruların başında Kral Kobra yılanının olmasıdır. Yılan yavruların kuyunun emniyetli tarafında boğulmalarını önlemek üzere nöbet tutmuştur. Bu süre zarfında da onlara en ufak bir zarar vermemiştir. Yardımın gelmesiyle birlikte de usulce kuyunun diğer dibine geçip onlar çıkarılana kadar kimseye de birşey yapmamıştır. Ormancılar da onu usulce çıkardıktan sonra ormana geri dönmüştür.

En ölümcül hayvanların bile bizlerden daha fazla birlikte yaşama/varolmaya saygısı ve empatisi bulunmaktadır. Zihinlerimizin peşinde koşan bizler onların hep bir adım gerisindeyiz.

[Okuduysan beğen, başkalarıda okusun diye paylaş]

Image may contain: dog

Avicularia aurantiaca (Yellow-Banded Pinktoe)
Büyük ve oldukça sakin bir Avicularia türüdür. Müdahalelere rağmen saldırganlık göstermez ve zamanını genelde geniş yuvasında geçirir,çok aktif değildir.
Tüylü gövdesi ve eklemlerindeki turuncu çizgilerle oldukça sevimli bir görüntüsü vardır.
Yaklaşık 30x30x40 boyutlarında bir teraryumda beslenmeli, teraryumun içerisinde tırmanabileceği ağaç dalı bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir ağına su püskürtülmelidir ya da su kabi bulundurulmalıdır. Sıcaklık ortalama 23-26 derece, nem 80% civarında olmalıdır.
kaynak : surungenforum.com

No automatic alt text available.

İguanalar en popüler sürüngen türlerinden biridir. Birçok sürüngenin aksine katı vejeteryanlardır. Sadece yeşillik ile beslenirler. Güney Amerika menşeilidir. 2 metre boya kadar büyüyebilirler. Ev ortamında 20 seneden uzun süre yaşayabilirler.

Teraryum nispeten büyük olmalıdır, ilk 1-2 sene 2m x 1,5m x 1,5 gibi bir teraryumda bakılsa da ilerleyen yıllarda serbestçe gezebileceği alan sağlanmalıdır. 3-4 yaşında bir iguana, evde serbestce gezebilmeli, veya küçük bir oda ayrılmal...ıdır. Teraryumda bakılması zor boyutlara ulaşabilmektedirler. UV lamba çok önemlidir. 5.0 ve dengi bir UV lamba kullanılmalıdır. Isı taşı/pedi mutlaka sağlanmalıdır. Doğada beslendikten sonra sıcak kayaların üzerine yatarak sindirimlerini kolaylaştırdıkları için bunu teraryum ortamında sağlamamız gerekir. Sıcaklık bir köşede 32-33 diğer köşede 22-23 derece olmalıdır. Geceleri ise 20 derecenin altına düşmemelidir.

Kışın kış uykusuna yatmazlar, fakat hareketleri çok yavaşlar, işhatları azalır. Haftada en az 4 kere kalsiyum ve vitamin takviyesi yapılmalıdır. Suyu çok severler, haftada 1-2 kez ılık suyla duş almaları derilerinin yumuşaması ve parazitlerden arıması için iyi olacaktır. Deri değiştirme dönemlerinde teraryum nemli tutulmalı ve üzerlerine su püskürtülmelidir. Tek tip beslenmeden kaçınılmalıdır, karahindiba, marul, havuç, salatalık, bal kabağı, elma, kabak sevdiği yiyecekler arasındadır. Dere otu kalsiyum açısından zengin olduğu için haftada 2 kere verilmesi tavsiye edilir. Hayvansal gıda kesinlikle verilmemelidir. Etcil beslenme şekli iguanalar için zararlıdır, sindirim problemlerine ve yaşam sürelerinin kısalmasına neden olur.

Birçok kertenkele türünün aksine iguanalar kuyruklarını bırakamazlar, eğer kuyrukları bir şekilde koparsa, birdaha eski rengine ve uzunluğuna gelemez. Kuyruğun koptuğu yer ve boğumun özelliğine göre bir miktar uzayabilir, fakat koyu renkli ve küt şekilde uzar. Eski uzunluğuna ulaşamaz. Teraryumun küçük olması, ani sıcaklık değişiklikleri gibi durumlarda strese girip 1 hafta yemek yemedikleri olabilir, hatta yemek yemeyi reddedip açlıktan ölen iguanalar bilinmektedir. Bu yüzden çok küçük iguanalar tecrübesiz hobiciler tarafından tercih edilmemelidir. Günde 3 kez beslenmelidir. Herzaman temiz bir su kabı bulunmalıdır. İguanalar suya pislemeye meyillilerdir, o yüzden içme suyunun temizliğine özen gösterilmelidir. Teraryum içerisine küçük bir havuz yapılabilirse, sürekli bu havuza pislediğini göreceksiniz. Doğuştan tuvalet eğitimleri vardır. Sürekli aynı su birikintisine tuvaletlerini yaparlar.

Erkek iguanalar dişilere nazaran daha agresiftir, çiftleşme dönemlerinde sahiplerine saldırabilir, ısırmaya meyilli olabilirler. Teraryum ortamında üretimi imkansız denilecek kadar zordur. Çok büyük alan ve özel dekorasyona ihtiyaçları vardır.
Kaynak: Surungenforum.com

See More
No automatic alt text available.

Tokay Gecko
Doğal yaşam alanı Hindistan, Nepal, Bangladeş üçgeni arasındadır. Yağmur ormanlarında yaşamaktadır, fakat insanların yaşam alanına yakın yerlerde de yaşamaya adapte olmuştur. 50cm boya kadar ulaşabilirler. Üreme dönemlerinde kendilerine has sesleri ile dişilere çağrıda bulunurlar. Ele alınmayı sevmezler, parmağınızı ısırdıkları zaman 5-10 dakika, hatta bazen 1 saate kadar bırakmadıkları olur. Bu yüzden ele alınmamalıdırlar.

Yıl içerisinde birden fazla kez yumurtlayabilir, her seferinde 2-3 yumurta bırakır. Gündüz 31C gece 24C derece sıcaklık sağlanmalıdır. Özel bir aydınlatma ihtiyaçları yoktur. En az 70 litrelik bir teraryumda bakılmalıdır. Nem oranının %80 civarında olması gerekir. Diğer geckoların aksine her gün beslenmelidir.
Bilgi : Surungenforum.com

No automatic alt text available.