Photos
Posts

Sto ima novo da spodelite so nas 😃😃😃 cekame vasi objavi

Hrana i recepti added a new photo.
Image may contain: food

Veligdenskite praznici gi docekavme vo praznicni momenti go ocekuvame vashite sliki so dekorativni jajca.,blaga i solena hrana

Hrana i recepti shared their photo.
Image may contain: plant, nature and outdoor
Hrana i recepti

Spider plant цвеќе едно од познатите цвеќиња кои го прочистуваат воздухот во вашиот дом...

Milibrod so suvo grozje

Milibrod are suvo grozje
Translated
Image may contain: food and indoor

Грозјето има многу интересен состав, вода, влакна и антиоксиданти кои на оваа намирница и даваат важна улога во превенцијата од кардиоваскуларни болести и малигни заболувања.

Грозјето содржи моќни актиоксиданти кои со редовно конзумирање можат да го забават напредувањето на повеќе видови малигни заболувања. Лицата кои се подложни на алергиски ринитис можат да ја спречат појавата на симптомите со редовно конзумирање на ова овошје. Грозјето содржи и флавоноиди кои помагаат во регулирање на ХДЛ и ЛГЛ холестеролот во крвта.

Во народот преовладува мислење дека грозјето дебелее, меѓутоа, истражувањата покажуваат дека десет зрна грозје имаат околу 34 калории. Тоа е богато со витамин Ц, калиум, бакар и манган.

No automatic alt text available.
Hrana i recepti added a new photo.
Image may contain: dessert and food

Сите оние кои имаат апарат за двопек

No automatic alt text available.

Пирошки од старо лепче

- 500 гр стар леб
- 100 гр кашкавал
- 100 гр врат или шунка...
- 100 гр лебни трошки
- 1 морков
- 3 кисели краставички
- 1 јајце
- зачин
- 150 гр брашно
- 2 јајца
- лебни трошки
- зејтин

Лебот го натопуваме со вода и го умесуваме. Кашкавалот и морковот ги рендаме, а краставичките и вратот (шунката) ги сецкаме ситно. Го соединуваме лебот со кашкавалот, вратот, морковот, киселите краставички, јајцето, лебните трошки. Зачинуваме по вкус и месиме за да добиеме хомогена смеса. Од припреманата смеса, со намрсени раце ги обликуваме пирошките. Ги увалкуваме во брашното, па во јајцата, па во лебните трошки и пржиме во врел зејтин додека не поруменат.

See More

Vangel Violeta Spasevski

Vangel Violeta Spasevski
Translated
Image may contain: food